Domácí odpad můžete využít k výrobě energie. Bioplynovou stanici lze mít i na zahradě

 Technika 
13. března 2019 13:29 / Marie Popelková
  1
📷
4 fotografie v galerii
Bioodpad lze proměnit v energii Depositphotos
Bioplynové stanice nemusejí sloužit jen velkým zemědělským družstvům, klidně ji můžete mít i doma. Domácí bioplynka vám zvládne vyrobit dostatek energie na vaření po dobu dvou až čtyř hodin a zbytky z bioplynky se navíc dají použít jako velmi kvalitní hnojivo.

Když se řekne bioplynová stanice, většina lidí si představí obří a zapáchající stavbu, do které se sváží bioodpad ze širokého okolí. Jenže dnes už si může bioplynku pořídit každý majitel domu, který má na zahradě prostor na zařízení velké asi jako kontejner na odpad (125 x 165 x 100 cm). A obavy z nepříjemného odéru jsou prý zcela liché.

Výhodou domácí bioplynové stanice je, že zužitkujete veškerý domácí bioodpad, který proměníte v energii. Zbytek vám poslouží jako kvalitní hnojivo. I když na internetu existuje několik návodů, jak si bioplynku vyrobit svépomocí, je rozhodně lepší nic neriskovat a raději věnovat projektu patřičnou péči. Nechat si zpracovat kvalitní projekt odborníky a pořídit si certifikovanou technologii je na místě nejen kvůli bezpečnosti, ale i kvůli lepší efektivitě fungování.

Organický rozklad

Bioplyn vzniká působením bakterií při rozkladu organické hmoty bez přístupu kyslíku. V podstatě jde o metan s příměsí dalších plynů, jakými jsou dusík, oxid uhličitý a vodík. A právě metan je také hlavní složkou zemního plynu.

V přírodě bioplyn vzniká třeba v rašeliništích, bažinách, ale i v trávicím systému některých zvířat. Ve městě se tvoří na odpadních skládkách a v kanalizaci.

Bioplyn lze ale vyrobit i v domácích podmínkách. Zpracujete tak veškerý rostlinný i živočišný odpad.

Bioplynka v krabici

Na internetu lze například pořídit domácí bioplynovou stanici, kterou vám dodají složenou v krabici. Sestavit ji podle návodu zvládne každý. Toto zařízení je velmi nenáročné na obsluhu a dokáže denně zpracovat až šest litrů jakéhokoliv potravinového odpadu. A na rozdíl od kompostu můžete do bioplynky přidávat i zbytky masa a mléčných výrobků.

Pokud chováte hospodářská zvířata, klidně můžete do zařízení dát i 15 litrů hnoje za den. Kromě toho, že si denně vyrobíte energii třeba na dvou až čtyřhodinové vaření a zároveň získáte 5 až 8 litrů hnojiva, může vás hřát dobrý pocit, že využitím této mikrobioplynky snížíte ročně množství emisí o šest tun oxidu uhličitého.

Pracovité bakterie

V domácí mikrobioplynce přemění biologicky rozložitelné odpady na bioplyn armáda bakterií. Bakterie ke své práci nepotřebují žádnou elektřinu. Jde o čistě biologický proces, jehož výsledkem je bioplyn a také prvotřídní kompost, kterým můžete hnojit výpěstky na své zahradě.

Má to ale i své nevýhody. Bakterie zvládnou odpad proměnit v bioplyn jen v teplém prostředí, minimum je 17 °C. Pokud ji v našich podmínkách budete mít venku, bude vám tedy zařízení fungovat tak od jara do podzimu. Pokud byste chtěli tuto stanici využívat celoročně, museli byste pro ni najít místo třeba v teplé stodole. Nabízí se i možnost mít bioplynku ve skleníku. Pokud máte dům u vody, můžete uvažovat i o domácí vodní elektrárně, jak jsme psali zde.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herec Igor Chmela promluvil o tajemství slavné Partičky, Alzheimerově chorobě i práci pečovatele

Styl

Nový trend v boji proti vráskám je bezbolestný a levnější než botox. Poznejte metodu face tape

Dům a zahrada

Naučte se v obchodě poznat zdravou vánoční hvězdu a vyhněte se chybám, kvůli kterým květina mnohdy...

Zavřít reklamu