I stará sedačka může zářit jako nová. Vyrobte si domácí čističe na fleky od vína, kávy i mastnoty

Pohovky jsou nejzatěžovanější kousek nábytku
📷
Další 4 fotografie v galerii
 Tipy a inspirace 
09. března 2019 14:42 / Shutterstock
  0   0
Už se na vaši špinavou sedačku nemůžete ani podívat? Poradíme vám, jak ji vyčistit tak, aby znovu zářila čistotou.

Velký jarní úklid čeká pomalu na každého z nás. Umývat okna, vyčistit koberce a čalounění na sedačce. To vše za vás klidně zvládne úklidová firma, ale vaše peněženka tím zhubne o pár stovek. Pokud se do čištění vrhnete sami, poradíme vám pár triků, díky nimž budete mít vaši pohovku zase jako novou.

Nezapomeňte na prach

Je jedno, jestli bydlíte v domku nebo paneláku. Prach je prostě všude. Usazuje se na nábytku, ale i na potahu sedačky. A na to drtivá většina hospodyněk často zapomíná. Proto je dobré čas od času sedačku vykartáčovat jemným kartáčkem a přetřít ji lehce navlhčeným hadrem.

Na mastnotu kyselým

Na pohovce se objevuje nejenom prach, ale také skvrny od zbytků jídla nebo pití. Na olejové a jiné druhy mastných skvrn se skvěle osvědčil čerstvý citron. Použít jej můžete na mastné fleky, ale i na skvrny od barev, piva, případně vajec. Stejně dobře by si se skvrnami měl poradit i ocet. Na mastné skvrny platí i čistý alkohol. 

Na víno sodovkou

Citron i ocet můžete použít i v případě, že vám na čalounění skončila skvrna od červeného vína. Pokud je flek čerstvý, místo co nejrychleji vysušte papírovými utěrkami nebo kapesníčky a polijte ho sodovkou nebo perlivou vodou či minerálkou. Bublinky dokáží uvolnit špínu vsáknutou do vláken. Po chvilce místo opět vysušte. 

Nehoda s kávou?

Pokud vám vaše dítko umatlalo pohovku čokoládou, kakaem nebo na ni skončil kečup či káva, zasáhněte co nejdříve. Nepoužívejte však na odstranění teplou vodu. Naopak pouze a jen studenou, v níž můžete rozmíchat trochu pracího prášku nebo přípravku na koberec. Na starší skvrny od kávy nebo horké čokolády zase platí glycerin. Ten se dá použít i v případě mytí oken. O tomto tématu jsme více psali zde.

Na oživení barev alkohol

Jestliže vaše sedačka už ztratila to nejlepší ze své zářivé a syté původní barvy, zkuste na to jít po "babičkovsku" a vyrobte si domácí přípravek na její oživení. Nasypejte 13 g mýdlových vloček do hrnce a zalijte je 250 ml destilované vody. Za stálého míchání zahřívejte, dokud se vločky nerozpustí. Odstavte hrnec a nechte roztok vychladnout. Pak přidejte 50 ml glycerínu, 50 ml vysokoprocentního čistého konzumního lihu a důkladně vše promíchejte. Nalijte do skleněné lahve a dobře uzavřete. Před každým použitím smíchejte jednu lžíci přípravku v čisté vodě a důkladně našlehejte až do pěny. Směs nanášejte jemně houbičkou na pohovku a nechejte uschnout.  

 

Šárka Sokolská | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Průměrná délka života člověka roste. Vědci ale přicházejí se zjištěním, které bude pro mnohé...

Tech

Toto je nejmenší implantovatelný čip na světě. Sloužit má především v medicíně

Dům a zahrada

Pokud nechcete, aby vám ve skleníku odumřely rostliny, je nutné jej zastínit. Jde to několika způsoby

Zavřít reklamu