Zatočte s tvrdou vodou. Způsobuje zanášení spotřebičů i baterií vodním kamenem

 Tipy a inspirace 
02. března 2019 10:58 / Petr Vlach
  2
📷
5 fotografií v galerii
Zatočte s tvrdou vodou v domě Shutterstock
Tvrdá voda působí těžkosti v podobě zanášení spotřebičů vodním kamenem a snižováním účinnosti ohřevu v pračkách, bojlerech a varných konvicích. Existuje řešení? Čtěte dál a dozvíte se důležité informace.

Mnoho lidí žije v oblastech, kde mají k dispozici sice kvalitní pitnou vodu, ale bohužel vodu velmi tvrdou. Nejvíc se to projeví při vaření nápojů. Konvice se rychle zanáší vodním kamenem a čaj má podivný vzhled. Větší škody ale kámen napáchá v pračkách, myčkách, bojlerech a dalších místech, kde se voda ohřívá. Vedle energetických ztrát dochází k poškození zařízení a snižování účinnosti praní a mytí. Musí se tedy používat více chemických prostředků k dosažení stejného efektu, případně změkčovat vodu přímo v pračce či myčce.

Postupy, které mnoho neřeší

Většina domácností se v takové situaci uchyluje k řešením, která se zdají být jednoduchá, ale po čase se ukáže, že jejich význam není velký. Typickým příkladem je nákup filtrovací konvice. Velmi nepohodlné zařízení, které musíte naplnit vodou a čekat, až se voda přefiltruje. Musíte pravidelně měnit filtry a z hlediska změkčení vody funguje jen částečně. Tyto filtry jsou vhodné k odstranění chloru a různých pachutí. Pro změkčení se příliš nehodí. Navíc řeší jen otázku vody na pití. Neřeší tedy ani pračku a další velké spotřebiče.

Někdy se montují speciální filtry průtokové. V kuchyni tak vznikne další kohoutek, kde můžete odebírat vyčištěnou pitnou vodu. Tento zásah se opět týká ale jen vody na pití, byť v této variantě je uživatelsky příjemnější.

Pro klasickou filtraci se používají uhlíkové filtry. Někdy se používá jiný postup, a to reverzní osmóza. Ta produkuje vodu zbavenou veškerých minerálů, takže je nutné vodu zpětně remineralizovat na úroveň, která je vhodná pro pití. Provoz je však poměrně drahý a řeší se pouze pitná voda či voda na jednom místě, nejčastěji v kuchyni. Více o různých filtrech jsme psali například zde.

Změkčovače jsou řešením

Možná ne tolik známým způsobem, jak zatočit s tvrdou vodou v celém bytě či domě, je pořízení změkčovače, který je připojen na vstupu do objektu. Jde o různě velkou nádrž pracující na principu iontové výměny. Ionty vápníku a hořčíku jsou nahrazeny ionty sodíku. Voda je měkká, chuť je výborná. Podle velikosti zařízení je systém schopen dodávat třeba i 3 metry krychlové za hodinu. Po určitou dobu probíhá regenerace. Moderní systémy jsou schopné si naplánovat regeneraci na dobu, kdy bývá odběr vody minimální. U některých ale nemusíte nic řešit. Jen během regenerace teče voda nezměkčená.

Cena tohoto řešení není nijak vysoká. Zařízení pořídíte už za patnáct či dvacet tisíc. Jedinou další investicí je regenerační sůl, kterou čas od času přidáváte. Jeden kubík vody vás tak přijde maximálně na tři koruny, ale někdy i méně. Záleží to samozřejmě na tvrdosti vstupní vody. Obrovskou výhodou tohoto řešení je, že se kvalita pozitivně projeví u všech zařízení, topných těles, všech vodovodních baterií v domě. Výstupní voda je vhodná k pití a má všechny potřebné atesty. Chcete-li ovlivnit na pití ještě další parametry, můžete přidat filtr uhlíkový. Ten bude ale ve většině případů již zbytečný.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Victoria Beckham prozradila, jak cvičí a udržuje si postavu. Tuto ověřenou techniku můžete vyzkoušet také

Styl

Skutečně teplé mléko pomáhá lépe usnout, nebo jde jen o mýtus?

Tech

Pentagon má oficiální UFO tým. Svět je z toho ale zklamaný

Zavřít reklamu