Co všechno dokáže hodinový manžel? Jejich ceny se liší, kvalita práce ale také

 Tipy a inspirace 
26. února 2019 18:33 / Terezie Zamlynová
  0
📷
1 fotografie v galerii
Hodinový manžel je muž k pronájmu, který ovládá různá řemesla Depositphotos
Už jste měli doma hodinového manžela? Že ne, protože máte doma toho svého, stálého? Pokud doma stíhá opravovat vše, co se rozbije, pak hodinového manžela opravdu nechte jiným. V opačném případě se ho ale nebojte. A tomu svému vysvětlete, že žárlit nemusí.

Když hodinoví manželé vtrhli do českého podnikatelského světa, často budili dojem, že jde o jakousi pikantní erotickou službu. Pochlubit se v práci tím, že jste doma měli hodinového manžela probouzelo chlípné představy kolegů i některých kolegyň. Přitom jeho návštěva je vždy počestná – nebo by alespoň měla být.

Hodinový manžel je druh služby pro domácnost, jež nahrazuje dříve velmi rozšířenou sousedskou výpomoc. Služba nabízí všestranné řemeslníky, kteří ovládají základní práce týkající se fungování domácnosti či zahrady. Tyto osoby jsou schopny opravit zásuvku, světlo, zvonek, pomůžou s montáží nábytku, vymalují menší prostory, naštípou dřevo, dovezou nákup a podobně.

Pozvat si ho není ostuda, ale často spíš nutnost – a to i v případě, že je žena šťastně vdaná. Jsou muži, co nemají čas na zvelebování domu a bytu anebo by si čas našli, ale chybějí jim šikovné ruce. Tak proč nevyužít odborníka, že?

Nápad dostala žena z Uralu, přenesla ho do Moskvy

Nápad udělat z vrozené mužské manuální zručnosti živnost dostala v roce 2003 ve městě Perm v pohoří Ural podnikavá Nina Rachmaninová. Hned na to ho uplatnila v praxi, kde si téměř vzápětí vydobyl své důstojné místo. Firmu na „pronájem“ manželů založila v Moskvě a Moskvanky jim prý málem utrhaly ruce. Velice záhy tak počin vzbudil i zájem médií. Jejich prostřednictvím se pak myšlenka brzy rozšířila dál.

V Česku se o ní dozvěděl i V. Šimík z Brna. A rozhodl se to zkusit. Ukázalo se, že neprohloupil a že i u nás je spousta žen, která tuto službu vyžaduje a potřebuje. Pan Šimík se tak stal historicky prvním hodinovým manželem v ČR. Dnes jsou jich stovky, možná dokonce tisíce. Ne všichni mají totiž předmět podnikání jako hodinový manžel – dost často to bývají různí řemeslníci, kteří občas zaskočí i v této funkci.

Ceny se liší, kvalita práce ale také

Jejich ceny se po republice liší, zákonitě nejvýše se však šplhají v Praze. V hlavním městě je většinou též nemožné získat služby hodinového manžela ihned. Objednávky je třeba zadávat někdy i několik týdnů předem. Nutno dodat, že se vyplatí podívat se na recenze „manžela“ kterého si chcete pozvat domů. Kvalita jejich práce, spolehlivosti v termínech a časech, ale i stanovení závěrečné ceny se totiž může značně lišit. K ceně za výkon práce (je stanovená až na výjimky hodinově + doprava), je též třeba počítat s tím, že bude třeba přičíst náklady na jakékoli součástky, které budou pro splnění poptávané služby zapotřebí.

Hodinoví manželé si poradí prakticky s čímkoli. Od výměny žárovek přes věšení záclon, lustrů a obrazů až po vyluxování bytu nebo shrabání listí. Hodinový manžel je vlastně něco jako Ferda Mravenec, který je schopen zajistit práci všeho druhu.

Vezmou si s sebou i pantofle či návleky

Hodinoví manželé jsou zvyklí na všechno a řada z nich si s sebou do domácností kromě svačiny bere i vlastní přezůvky. Obvykle jim je nabídnuta káva a voda, jednotlivé návštěvy v průměru trvají dvě až tři hodiny. Někdy se však z několika odpadlých kachliček v koupelně může vyklubat její kompletní rekonstrukce, trvající několik dní.

Samozřejmě se stává, že si i nyní pod slovem hodinový manžel někdo představuje i služby erotické, to ale do náplně práce muži, kteří si píší tohle povolání na vizitku, nezahrnují. Odkazují případně na služby specializovanějšího druhu, které doprovod i skutečně intimní kontakt nabízejí samostatně (a pod jiným názvem). Většina hodinových manželů by odmítla i objednávku žehlení, vaření nebo mytí nádobí.

Peníze ihned na ruku

Proti řemeslníkům jsou hodinoví manželé ve výhodě. Vydají se do domácnosti i kvůli maličkosti – třeba kapajícímu kohoutku, což by řemeslník dělal jen velmi nerad. Žádný kšeft pro ně není malý, protože vědí, že i z maličkosti se může vyklubat větší věc, anebo větší zakázka v budoucnu. Navíc – za práci dostanou zaplaceno ihned na ruku.

U nás v Česku hodinoví manželé začali nabízet své služby ve větším rozsahu od roku 2010. Dnes se již řadí mezi běžně poptávané služby, zájem zvýšil možná i stejnojmenný český film Hodinový manžel, který odhalil zákoutí obou stran téhle nové profese. Čtěte také: Máte malý byt? Nápady, jak ho chytře zařídit a využít každý prostor.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Meghan Markle obviněna vlastní sestrou z nezájmu o otce. Ten dostal mrtvici

Styl

Už jste poznali sílu adaptogenů? Pokud ne, je čas vyzkoušet byliny, které se v čínské medicíně...

Dům a zahrada

Posedíte si rádi večer na zahradě? Zasaďte si květiny, které nejvíce voní v noci

Zavřít reklamu