Jak váš domov nejlépe zbavíte nenápadných, ale nebezpečných rybenek

 Tipy a inspirace 
22. května 2020 12:36 / Mirka Malá
  1
📷
4 fotografie v galerii
Malý hmyz páchá velké škody Depositphotos
Občas naše domovy hmyz zkrátka napadne. Někdy jsou to mravenci, jindy najdeme vosí hnízdo, a výjimkou nejsou ani stopy po rybence domácí, což navíc ani žádná ryba není.

Tohoto škůdce je rozhodně nutné dostat z domu či bytu pryč, i když vypadá docela neškodně. Umí ale napáchat velké škody. Rybenka domácí je hmyz o velikosti 12 až 18 milimetrů a velmi rád hoduje zejméne ve spíži.

Proč je rybenka nebezpečná

Tento hmyz připomínající rybičku se dostane skutečně všude. I když nejraději chodí do kuchyně, dokáže prolézt prakticky celý dům či byt. Navíc bývá i často neviditelný, protože se dokáže schovávat v různých dekoračních předmětech.

Ale co hůř, tento hmyz může kontaminovat jídlo, na oblečení zanechat skvrny a také jej fakticky sežrat. A v neposlední řadě dokáže do domu či bytu přilákat další nezvané návštěvníky. Tento hmyz totiž rádi pojídají pavouci a stonožky.

Jak poznáte, že jste byli napadeni rybenkou 

Největší indikátor toho, že jste napadeni rybenkami, jsou škody, které po sobě zanechají. Tento hmyz se živí materiály bohatými na škrob, jako jsou tapety, fotografie a vazby knih. Pokud si všimnete malých rozžvýkaných kousíčků na papíře, kartonu nebo jiných předmětech s lepidlem, je pravděpodobné, že máte problém.

Rovněž byste ve svém domě či bytě měli zaznamenat i biologické stopy po rybenkách, především pak roztavenou kůži, žluté značky nebo výkaly.

Rybenky přitahuje hlavně vlhkost 

Rybenky přitahuje především vlhkost, takže nejlepší obranou je suchý dům či byt. Pokud ale například bydlíte ve starším a vlhčím domě, rozhodně používejte odvlhčovače.

Pokud už ale v domě či bytě rybenky máte, nejspíš si s nimi sami neporadíte. Rybenka totiž vydrží bez jídla až rok a žije celkem osm let. Pokud se někde schová, nemáte šanci ji najít. Bude tedy nejlepší zavolat profesionální firmu.

Jak vyzrát na rybenky svépomocí

Pokud to ale nejprve chcete zkusit sami, pokuste se je vyhnat z domu vanilkovým luskem, jehož vůni rybenky doslova nesnáší. Pokud ale nevíte, kde se rybenky schovávají, budete muset rozříznuté lusky narafičit po celém domě.

Rybenky naopak můžete nalákat na nastrouhané brambory, které velmi milují. Nastrouhané brambory rozmažte po papíru, past narafičte poblíž místa, kde rybenky žijí, a ráno byste jich tam měli mít hejno. Opakujte proceduru tak dlouho, dokud vám nějaké rybenky budou na brambory chodit. Dále čtěte: Jak se jednou provždy zbavit octomilek.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Ivanka Trump se prohání v Egyptě na velbloudech jen několik dní poté, co prasklo, že donáší FBI na svého...

Styl

Friluftsliv je další skandinávská tradice, která zlepšuje psychickou pohodu během podzimu a zimy. Dokáže...

Dům a zahrada

Nezanedbejte říjnové práce na zahradě: Sázejte, uskladňujte a mulčujte