Jak zabránit tomu, aby v okolí vašeho domu nebo zahrady začaly hnízdit vosy

 Tipy a inspirace 
19. května 2020 10:52 / Šárka Sokolská
  9
📷
4 fotografie v galerii
Vosy na jaře hledají místo pro své nové hnízdo Depositphotos
Začaly v okolí vašeho domu nebo zahrady hnízdit vosy? Jednejte rychle, dokud nedosahuje hnízdo obřích rozměrů. Poradíme vám, jak jít na to bezpečně.

Jaro je období, kdy osamělé vosy začínají hnízdit. Hledají vhodné místo pro budování svého hnízda, kde následně nakladou první vajíčka a vybudují početnou kolonii, která koncem srpna může čítat až pět tisíc jedinců. Obzvlášť jsou nebezpečné pro ty, co jsou na jejich jed alergičtí. V takovém případě může jedno vosí píchnutí ohrozit jejich život. Proto je potřeba zasáhnout už ve chvíli, kdy zjistíte, že si tento hmyz začal stavět ve vašem okolí hnízdo.

Prevence je základ

Nejlepším způsobem, jak nemít tento otravný hmyz na zahradě vůbec, je nedovolit jim, aby zde hnízdily. Poměrně skvěle funguje octový zápach, svíčka s citronovou vůní, směs nastrouhané citronové kůry, rozdrceného hřebíčku a chilli nebo maketa vosího hnízda. Vosy jsou totiž extrémně teritoriální a nikdy si nepostaví své hnízdo v blízkosti jiného. 

Hnízdo najděte včas 

Pokud si všimnete, že nějaká vosa pravidelně zalétává do nějaké skulinky, zbystřete a škvíru jí ucpěte. Pokud se ve vašm okolí zvýší výskyt vos, je pravděpodobné, že už staví hnízdo. Proto jej vyhledejte včas, dokud má velikost golfového míčku a čítá jen několik málo jedinců. Otravují-li vás vosy při zahradní party nebo grilovačce, připravte si na ně jednoduchou past. Jak na ni, jsme psali zde.

Bydlení v zemi

Jestli máte podezření, že se vosy zabydlely v zemi, zkuste jejich hnízdo zničit tak, že do vchodu nalijete vroucí vodu nebo použijte hořlavé sirné knoty, které zakoupíte v drogerii. Vhodné je také nastříkat co nejhlouběji do nory a kolem vchodu sprej proti lezoucímu hmyzu, který bude účinkovat delší dobu. Díky velkému výdeji mají účinné látky okamžitý podchlazovací účinek, který snižuje pohyblivost hmyzu. Po zásahu tak máte čas schovat se do bezpečí. Pamatujte, že s největší pravděpodobností má hnízdo pod zemí minimálně dva vchody.

Vypuďte je česnekem

U zavěšeného hnízda můžete nejprve zkusit tzv. babskou radu. Několik palic česneku vložte do kbelíku s vodou, který dáte pod hnízdo. Vosy údajně nesnášejí zápach česneku a odpařování česnekové vody je vypudí. Stejně tak je můžete zkusit vyhnat kouřem. Pod hnízdem rozdělejte gril a sledujte, zda vosy opouští svůj domov. Ti odvážnější mohou vosy zahubit tím, že jejich hnízdo shodí do pytle a ponoří ho přes noc do kýble plného vody. Samozřejmě, že můžete také sáhnout po pesticidech ve spreji, které mají velký dosah, nebo insekticidním prášku, který se na nohou a křídlech vos dostane až do samotného středu hnízda. 

Na vosy večer

Likvidaci hnízda provádějte ideálně až večer, kdy se vosy chystají k odpočinku, nebo naopak časně z rána, kdy nejsou vosy ještě tolik aktivní a mají zpomalené reakce. Pokud budete odstraňovat hnízdo mechanicky, pamatujte vždy na záložní plán a důkladně se oblečte. Ideální je lyžařská bunda i kalhoty, vysoké boty, šála i rukavice. Nezapomeňte také na pokrývku hlavy. Žádná část těla by neměla zůstat odkryta. 

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hazard nesnáším. Někdy ale neodolám a sázím, přiznává Andrea Kalivodová

Styl

Heřmánek je snadno dostupný přírodní pomocník. Zklidní úzkosti a dokáže zlepšit trávení i pleť

Dům a zahrada

Snadný a účinný trik na odolnou mastnotu v kuchyni. Použijte obyčejný olej