Zapomeňte na nevzhledné bílé skvrny. S vodním kamenem zatočí dvě obyčejné suroviny

 Tipy a inspirace 
07. srpna 2019 18:05 / Veronika Prášilová
  0
📷
6 fotografií v galerii
Funguje chemie i babské rady Archiv
Usazeniny od vodního kamene dokáží pořádně potrápit. Zvláště tam, kde je velmi železitá voda, je boj s nimi nekonečným příběhem, který nemá svého vítěze. A to dokáže nejen nazlobit, ale také pořádně natrápit nejednu hospodyňku.

Zkuste třeba následujících pár rad, jak dát těmto prevítům na frak.

V konvici i na květináčích

Nevzhledné bílé skvrny nebo mapy jsou důsledkem tvrdé vody. Čím je tvrdší, tím více se tvoří vápenité usazeniny, známé třeba z rychlovarné konvice. Bílé mapy se ale mohou utvořit třeba i na květináčích při vypařování vody z podmisky, nejčastěji jsou však k vidění v koupelně či u kuchyňského dřezu.

Jedním z radikálních řešení tvrdé vody je montáž filtrů pro celý byt nebo dům, které se postarají o změkčení vody. Mnohé ovšem odradí vysoká cena. Pořídit se dají také filtry například jen pro jednu baterii, to je ovšem jen dílčí řešení.

Snižte frekvenci čištění

Prodejci sanitární techniky nabízejí řadu přípravků, často na bázi nanočástic, které na ošetřeném povrchu vytvoří ochrannou vrstvu, po které má voda stékat a neulpívat na něm. Na svislých površích to docela dobře funguje, i když se musí ochranný film pravidelně obnovovat. Skvrn se nezbavíte na sto procent, ale nemusíte je tak často čistit. Než však tento přípravek aplikujete, musíte povrch důkladně vyčistit od vápenitých skvrn i mastných usazenin. Pokud to neuděláte, vaše práce bude zbytečná.

Osvědčení domácí bojovníci

Na vápenaté usazeniny existuje mimo bezpočtu komerčních přípravků také několik babských rad. Pokud se chcete vyhnout chemii, zkuste jedinečné a léty osvědčené čističe, jakými jsou ocet a šťáva z citronů, případně citronový koncentrát. Ty stačí naředit, a poté nastříkat rozprašovačem na postižená místa.

Nechejte je pár minut působit, poté povrch opláchněte čistou vodou, utřete do sucha a vyleštěte hadříkem nebo papírovými utěrkami. Pokud jsou usazeniny větší a hlubší, případně pokud jste se jim nevěnovali delší dobu, postup zopakujte. Zapojit případně můžete také cibuli, která vám vypomůže s dalšími kroky v rámci domácího úklidu. Více o všestranném použití této zeleniny jsme psali zde.

Zautomatizujte si vytírání do sucha

A zkuste pro příště také jeden preventivní krok proti tvorbě vápenatých usazenin. Ač se to možná zdá otravné, zkuste kohoutky, baterie, dřezy, ale i kachličky ve sprchovém koutě utírat po každém použití do sucha. Do sprchy je ideální pořídit si stěrku, která vám elegantně pomůže vodu ze stěn dostat dolů. Uvidíte, že pokud si tento postup zautomatizujete, po čase vám to ani nepřijde.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herec Miroslav Etzler v těžkém stavu. Připojený na kyslíku teď lituje, že se nenechal proti covidu očkovat

Styl

BMI určuje, zda jste obézní, či nikoliv. Podle jednoduchého výpočtu během chvilky zjistíte, jak na tom...

Dům a zahrada

Naučte se v obchodě poznat zdravou vánoční hvězdu a vyhněte se chybám, kvůli kterým květina mnohdy...

Zavřít reklamu