Kam a jak daleko umístit televizor, aby váš požitek z filmu byl co nejlepší

Nad umístěním televize se vyplatí zamyslet
📷
Dalších 5 fotografií v galerii
 Interier 
03. srpna 2019 15:57 / Depositphotos
  2   2
Je jen málo domácností, které televizor z nějakého důvodu nemají. Ty ostatní si bez něj už pomalu nedokáží ani představit život. Jenže jedna věc je pořídit si televizi a druhá, kam ji umístit.

Mnozí lidí si myslí, že když dají televizi před pohovku, je vše vyřešeno. Jenže důležitá je také vzdálenost, výška i typ nábytku. Jinak se může stát, že váš prožitek z filmu nebude tak dokonalý, jak by mohl být.

Na rozměrech záleží

Během léta narazíte na řadu výprodejů, které se týkají také nábytku a elektroniky. Není ale radno se do nákupu vrhat bez rozmyslu a doslova po hlavě. Než si svou novou televizi přinesete domů, pořádně měřte. Pro nejlepší sledování není důležitá jen velikost obrazovky, tedy její úhlopříčka, ale také pozorovací vzdálenost. Obecně platí, že ideální vzdálenost člověka od obrazovky odpovídá trojnásobku úhlopříčky (u LCD, LED a plazmových televizí).

Pokud jste si tedy v obchodě vyhlédli obří televizor a máte malý obývák, můžete být ve finále z nového obrazu zklamaní. Vzdálenost obrazovky je podstatná kvůli schopnostem našich očí. Pokud sedíme příliš blízko, budeme vnímat jednotlivé pixely obrazu a nebude se nám tak zdát čistý. V opačném případě, tedy z větší dálky, nepostřehneme jednotlivé detaily, které moderní obrazovky umí promítnout.

Středobod místnosti

Pokud patříte mezi domácnosti, kde televize hraje důležitou roli v každodenním programu, není potřeba ji nijak skrývat a maskovat. Věnujte jí privilegované místo. Starým prostorově náročným televizím už odzvonilo, ploché obrazovky představují kromě kvalitního obrazu také velkou úsporu prostoru. Jejich umístění je celkem snadné a nabízí se hned několik variant. Tou nejjednodušší je postavení na televizní stolek nebo skříňku. Výška televizního nábytku se pohybuje kolem 50 cm, což je optimum pro příjemné sledování programu. Střed obrazovky byste totiž měli mít ideálně ve výšce očí.

Protože moderní televize už nezasahují do prostoru, stačí malá hloubka nábytku. Pokud by šlo jen o obrazovku, vystačila by si s pouhou policí (samozřejmě ukotvenou tak, aby měla patřičnou nosnost). Ale moderní domácnost kromě televize využívá další multimediální prostředky jako set-top-box, modem, herní konzole, DVD nebo Blu-ray přehrávače atp. To vše musí být umístěno v blízkosti obrazovky, proto je vhodné volit skříňky s otevřenou policí pro další spotřebiče a uzavíratelnými zásuvkami pro další doplňky. Takové kousky lze vybírat jednotlivě, je-li váš obývací pokoj už plně zařízený, nebo sáhnout po kompletní obývací sestavě, která pamatuje na umístění všech těchto moderních komponentů.

Za zavřenými dvířky

Ovšem ne každá domácnost usedá ve svém volném čase pravidelně před televizi. Pro někoho je přítomnost obrazovky rušivý element, a i když ji čas od času využije, nechce ji mít stále na očích. Z hlediska duševního zdraví je to správně, a pokud i vy jdete touto cestou, hledejte televizní nábytek s dvířky.

V podstatě jde o vysoké obývací skříňky či komody s dvířky, kam lze umístit menší televizor. U klasických závěsných skříněk je potřeba dbát na bezpečnost a pro jejich ukotvení volit skutečně pevný způsob instalace, protože i malá televize má nějakou váhu. Pro větší obrazovky se také najde řešení a to v podobě posuvných zástěn. Problém lze vyřešit i upravenou šatní skříní, za jejímiž posuvnými dveřmi se může ukrývat právě televizor. O tom, jak televizi správně čistit, jsme psali zde.

Marie Popelková | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Vědci zjistili, co kromě genů vede k dlouhému životu

Tech

Nový dálkový letoun už je částečně hotový. Pohodlí pro cestující ale nepřinese

Dům a zahrada

Vypěstujte si asijskou superbylinu, zdroj cenných minerálů a vitaminů

Zavřít reklamu