Co všechno dokáže v domácnosti obyčejná cibule? Její využití vás možná překvapí

 Tipy a inspirace 
14. července 2019 10:20 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Cibule má v domácnosti široké uplatnění Depositphotos
Cibule patří k základním surovinám při vaření, zvládne toho ale ještě daleko více. I proto by neměla v žádné domácnosti chybět. Je to skutečně pomocník k nezaplacení.

Cibule se hodí k přípravě polévek, omáček, pod maso a dají se z ní upéct i výtečné slané koláče. Obsahuje vitaminy B, C a E, karoteny nebo třeba účinnou látku allicin, která má antibakteriální účinky. Její využití v domácnosti je opravdu široké.

Cibulový repelent

Jestli se chystáte na výlet pod stan nebo do přírody, nezapomeňte si s sebou přibalit cibuli – funguje totiž jako dokonalý přírodní repelent a odpuzovač hmyzu. Dejte si na svačinku třeba chleba s cibulí a dotěrný hmyz se vám vyhne.

Dobře funguje také fígl s cibulí nakrájenou na kolečka. Stačí plátky rozložit na talířek a postavit na stůl, u kterého budete večer sedět. Komáři si na vás netroufnou.

A pokud už vás nějaký hmyz kousl, využijte hojivé antibakteriální účinky cibule a na štípanec si nakapejte pár kapek cibulové šťávy.

Čistič nádobí

Máte-li doma skleničky nebo nádobí, ze kterých nemůžete dostat zašlou špínu, cibule vám s čištěním pomůže. Rozkrojte ji napůl a vnitřní stranou nádobí vyleštěte – bude jako nové.

Podobně cibule zachrání i rezavé nože. Stačí je do celé cibule zapíchnout a ostřím několikrát přejet tam a zpět.

A cibule také výborně odstraní připečené nečistoty z pánví, hrnců nebo zahradního grilu. Použít můžete buď rozkrojenou cibuli nebo opět cibulovou šťávu.

Odstraňovač skvrn

Skvrny od potu se občas do trička natolik zažerou, že je obtížné se jich zbavit. S cibulovou šťávou to však bude hračka. Vymačkejte z cibule šťávu třeba pomocí odšťavňovače, nalijte ji na skvrnu a nechte asi hodinu působit. Pak hoďte oblečení do pračky jako obvykle. Po flecích nebude ani památky.

Cibule si poradí i se špinavými botami. Rozřízněte cibuli napůl a jemně jí vydrhněte kritické místo – funguje to na umělé tkaniny i pravou kůži. Odstraníte takto i fleky od trávy. Vždycky ale čištění nejprve zkuste jen na malém, méně viditelném místě. O dalších domácích tricích na čištění skvrn od trávy jsme psali zde.

Cibule místo léku

Odvar z cibulové šťávy je ideální pomocí, když vás přepadne bolest v krku. Vypijte odvar společně s medem a úleva na sebe nenechá dlouho čekat.

Po cibuli sáhněte i v případě obyčejného nachlazení. Při rýmě můžete inhalovat cibulovou vůni, která vám perfektně uvolní nosní dutiny. Podobně jako česnek patří cibule mezi přírodní antibiotika. Zabere i v případě, že máte teplotu. Nakrájejte cibuli na kolečka nebo kostičky, vložte do ponožek zespodu na chodidla a nechte působit přes noc. Cibule z vás veškerou horkost vytáhne.

Stop zápachu

I když cibulový odér nepatří mezi nejvoňavější, sama cibule dokáže skvěle eliminovat cizí pachy. Poradí si se zápachem z cigaretového kouře, s výpary z nové výmalby nebo třeba pachem v lednici. Rozkrojte cibuli napůl a dejte ji na talířek. Pachy se vytratí.

Skvěle funguje i jako přírodní čistička vzduchu. Z ovzduší totiž pohlcuje nejen pachy, ale také bakterie, viry a toxiny. Nechte ji rozkrojenou v místnosti a uvidíte, že se vám bude mnohem lépe dýchat. Nezapomeňte ale cibuli každý den obměňovat. Tento fígl uplatněte i ve chvíli, kdy je někdo nemocný.

Pomocník při úklidu

Než se vrhnete na úklid chemickými prostředky, zkuste to nejdřív přírodní cestou. Třeba právě s cibulí v ruce. S cibulí se totiž hravě zbavíte třeba šmouh na oknech. Cibule vás však zbaví i molů ve skříni nebo pomůže vyčistit žehličku.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Dcera heavy metalového bouřliváka Ozzyho Ozbourna, Kelly je těhotná

Styl

Coldbrew, opravdová lahůdka nebo další hipster trend?

Tech

Tahle elektrická nákupní taška je překvapivě levná. Na dálnici s ní ale nejezděte

Zavřít reklamu