Barevné ladění koupelny prozradí mnohé o vaší povaze

Neutrální barvy volí do koupelny hlavně starší lidé
📷
Dalších 7 fotografií v galerii
 Interier 
01. července 2019 06:24 / Shutterstock
  1   1
O tom, že barvy hrají v našem životě důležitou roli, není pochyb. A platí to i pro koupelnu. Jaké barevné ladění v této místnosti zvolit, abyste se zde cítili dobře ráno po probuzení i večer před spaním? Každý by měl barvy do koupelny vybírat podle svého naturelu.

Výběr barev se podle odborníků odvíjí od životního stylu a celé osobnosti jednotlivce. Nejlepší je proto vsadit na první dojmy a sympatie.

Bílá barva vede

Barvy dokáží umocnit atmosféru jakékoliv místnosti, koupelny nevyjímaje. Na druhou stranu tak, jak dokáží některé odstíny interiér pozvednout, jsou i barvy, které naopak mohou výsledný dojem nepříznivě ovlivnit. Koupelna je místo očisty, kde by se člověk měl cítit příjemně. Barevné ladění tak v tomto případě opravdu není radno podcenit.

Žádné obecné pravidlo, kterým se lze při výběru barevnosti koupelnového nábytku řídit, neexistuje. Přesto je jedna barva, která v koupelnách ty ostatní s velkým přehledem poráží. Řeč je o bílé. A je to vlastně logické. Bílá barva je totiž od pradávna symbolem čistoty, takže do koupelny se perfektně hodí. Navíc bílá dokáže prostor opticky zvětšit, což ocení majitelé malých koupelen. A ještě jednu výhodu tato barva má, a to, že se dá skvěle kombinovat s jakoukoliv jinou barvou, která se může objevit na koupelnových doplňcích.

Hnědé odstíny

Kromě bílé barvy je mezi lidmi hodně v oblibě také koupelnový nábytek laděný do hnědých odstínů. Obzvláště populární jsou různé světlejší béžové tóny, které nápadně připomínají barvu dřeva. Hnědé odstíny volí nejen lidé, kteří tíhnou k přírodě, ale i ti, kdo upřednostňují klid. Světle hnědý odstín totiž mnohým připomíná kávu nebo čokoládu, což jsou symboly příjemných záležitostí. Hnědý nábytek nebo také nábytek s dřevěným dekorem tak vyhledávají lidé nevědomě toužící po pohodlí, klidu a odpočinku.

Roli hraje věk i rodinná situace

I když samozřejmě výjimky potvrzují pravidlo, neutrální tóny barev obvykle volí lidé starší, usazení, hledající harmonii a klid. Věk a aktuální rodinná situace hraje při zařizování koupelny docela zásadní roli. Jinak bude o koupelně smýšlet single žijící jedinec a jinak rodina s dětmi.

A i když dlouhodobým oblíbeným koupelnovým trendem je návrat k přírodním materiálům a dřevěné prvky a zemité barvy jsou v žebříčku popularity na špici, do popředí se dostávají i výrazné energické barvy, které zásadně ovlivňují naši psychiku a celkové vnímání okolí.

Nebojte se  barev

Každá barva bude v koupelně působit trochu jinak. Fialový koupelnový nábytek ztvárňuje eleganci a vznešenost, červený nábytek dokáže rozproudit krev a rychleji nastartovat organismus, kromě toho také povzbuzuje sexuální apetit a umí zahřát. Z výrazných energických barev patří mezi nejoblíbenější oranžová. Tuto barvu často volí i různá wellness centra, lázně a podobná zařízení. Důvod je jasný. Oranžová totiž uklidňuje a pomáhá navodit přívětivou atmosféru. Je to barva plná pozitivní energie a napomáhá uvolnění.

Pohrajte si s odstíny doplňků

Kdo je raději při zemi, obvykle volí koupelnový nábytek v neutrálním tónu a uzdu fantazie popustí až při výběru doplňků, které mohou hýřit nejrůznějšími barvami. Velkým plusem je, že neutrální barevný základ, tedy bílý či béžový / dřevěný koupelnový nábytek, vám dává volnou ruku při volbě dalších barevných prvků, které lze v budoucnu libovolně obměňovat. Nejlépe se pracuje s celými sety koupelnových doplňků, které spolu krásně ladí a výsledný dojem je vkusný a uspořádaný.

V druhém případě, tedy při dekorování koupelny vybavené výrazně barevným nábytkem, už musíte být opatrnější. Žádnou škodu nenapácháte, budete-li se držet neutrálních barev, jako je šedá, černá a bílá. Pokud ale chcete svou koupelnu skutečně barevně rozzářit, zvažte tyto barevné kombinace: červený nábytek se zelenými doplňky pro příval energie, oranžový se žlutými pro stále dobrou náladu nebo fialový nábytek s temně černou navozující mystickou atmosféru. Při výběru kupelnového nábytku je důležité brát zřetel i na materiál, o tomto tématu jsme blíže psali zde.

Marie Popelková | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Deset miliard let stará vybuchlá supernova nám znovu ukáže svůj výbuch. Jak je to možné a kdy se to stane?

Tech

Počítačem generovaných tváří přibývá. Oči prozradí, zda se na internetu díváte na člověka nebo...

Dům a zahrada

Ušetřit hodně peněz za topení v domě nemusí být tak složité. Vypěstujte si vlastní ekologické palivo

Zavřít reklamu