Barevné ladění koupelny prozradí mnohé o vaší povaze

Neutrální barvy volí do koupelny hlavně starší lidé
📷
Dalších 7 fotografií v galerii
 Interier 
01. července 2019 06:24 / Shutterstock
  1   1
O tom, že barvy hrají v našem životě důležitou roli, není pochyb. A platí to i pro koupelnu. Jaké barevné ladění v této místnosti zvolit, abyste se zde cítili dobře ráno po probuzení i večer před spaním? Každý by měl barvy do koupelny vybírat podle svého naturelu.

Výběr barev se podle odborníků odvíjí od životního stylu a celé osobnosti jednotlivce. Nejlepší je proto vsadit na první dojmy a sympatie.

Bílá barva vede

Barvy dokáží umocnit atmosféru jakékoliv místnosti, koupelny nevyjímaje. Na druhou stranu tak, jak dokáží některé odstíny interiér pozvednout, jsou i barvy, které naopak mohou výsledný dojem nepříznivě ovlivnit. Koupelna je místo očisty, kde by se člověk měl cítit příjemně. Barevné ladění tak v tomto případě opravdu není radno podcenit.

Žádné obecné pravidlo, kterým se lze při výběru barevnosti koupelnového nábytku řídit, neexistuje. Přesto je jedna barva, která v koupelnách ty ostatní s velkým přehledem poráží. Řeč je o bílé. A je to vlastně logické. Bílá barva je totiž od pradávna symbolem čistoty, takže do koupelny se perfektně hodí. Navíc bílá dokáže prostor opticky zvětšit, což ocení majitelé malých koupelen. A ještě jednu výhodu tato barva má, a to, že se dá skvěle kombinovat s jakoukoliv jinou barvou, která se může objevit na koupelnových doplňcích.

Hnědé odstíny

Kromě bílé barvy je mezi lidmi hodně v oblibě také koupelnový nábytek laděný do hnědých odstínů. Obzvláště populární jsou různé světlejší béžové tóny, které nápadně připomínají barvu dřeva. Hnědé odstíny volí nejen lidé, kteří tíhnou k přírodě, ale i ti, kdo upřednostňují klid. Světle hnědý odstín totiž mnohým připomíná kávu nebo čokoládu, což jsou symboly příjemných záležitostí. Hnědý nábytek nebo také nábytek s dřevěným dekorem tak vyhledávají lidé nevědomě toužící po pohodlí, klidu a odpočinku.

Roli hraje věk i rodinná situace

I když samozřejmě výjimky potvrzují pravidlo, neutrální tóny barev obvykle volí lidé starší, usazení, hledající harmonii a klid. Věk a aktuální rodinná situace hraje při zařizování koupelny docela zásadní roli. Jinak bude o koupelně smýšlet single žijící jedinec a jinak rodina s dětmi.

A i když dlouhodobým oblíbeným koupelnovým trendem je návrat k přírodním materiálům a dřevěné prvky a zemité barvy jsou v žebříčku popularity na špici, do popředí se dostávají i výrazné energické barvy, které zásadně ovlivňují naši psychiku a celkové vnímání okolí.

Nebojte se  barev

Každá barva bude v koupelně působit trochu jinak. Fialový koupelnový nábytek ztvárňuje eleganci a vznešenost, červený nábytek dokáže rozproudit krev a rychleji nastartovat organismus, kromě toho také povzbuzuje sexuální apetit a umí zahřát. Z výrazných energických barev patří mezi nejoblíbenější oranžová. Tuto barvu často volí i různá wellness centra, lázně a podobná zařízení. Důvod je jasný. Oranžová totiž uklidňuje a pomáhá navodit přívětivou atmosféru. Je to barva plná pozitivní energie a napomáhá uvolnění.

Pohrajte si s odstíny doplňků

Kdo je raději při zemi, obvykle volí koupelnový nábytek v neutrálním tónu a uzdu fantazie popustí až při výběru doplňků, které mohou hýřit nejrůznějšími barvami. Velkým plusem je, že neutrální barevný základ, tedy bílý či béžový / dřevěný koupelnový nábytek, vám dává volnou ruku při volbě dalších barevných prvků, které lze v budoucnu libovolně obměňovat. Nejlépe se pracuje s celými sety koupelnových doplňků, které spolu krásně ladí a výsledný dojem je vkusný a uspořádaný.

V druhém případě, tedy při dekorování koupelny vybavené výrazně barevným nábytkem, už musíte být opatrnější. Žádnou škodu nenapácháte, budete-li se držet neutrálních barev, jako je šedá, černá a bílá. Pokud ale chcete svou koupelnu skutečně barevně rozzářit, zvažte tyto barevné kombinace: červený nábytek se zelenými doplňky pro příval energie, oranžový se žlutými pro stále dobrou náladu nebo fialový nábytek s temně černou navozující mystickou atmosféru. Při výběru kupelnového nábytku je důležité brát zřetel i na materiál, o tomto tématu jsme blíže psali zde.

Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Dříve se hojně jedla zvířata, která bychom dnes na talíři rozhodně mít nechtěli

Tech

Na co si dát pozor při výběru sportovního náramku či chytrých hodinek, abyste nebyli zklamaní

Dům a zahrada

Červenec na zahradě je ve znamení práce. Je třeba hnojit, zalévat i sklízet plody

Zavřít reklamu