Nejčastější problémy zahradních bazénů a jejich řešení

Zábavu si člověk užije jen v čistém bazénu
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Technika 
28. června 2019 13:11 / Depositphotos
  0   0
Zahradní bazény přinášejí v horkých letních dnech příjemné osvěžení. Bez náležité údržby se však bazény neobejdou. Jejich majitelé nejčastěji řeší tři problémy - přemnožené řasy, kalnou vodu a korodující kov. Poradíme, jak si s tím vším poradit.

Snad každý, kdo má doma zahradní bazén, některý z výše popsaných problémů alespoň jednou řešil. Víme, co na tyto potíže platí i jak jim předejít.

Voda plná řas

Řasy se v bazénu začnou tvořit docela nenápadně. Způsobují to, že dno a stěny bazénu jsou kluzké a mazlavé, voda nepříjemně zapáchá a o nevzhledné zelené, hnědé, nažloutlé nebo černé barvě vody ani nemluvě. Pokud se vám podaří z takto znečištěného bazénu vylézt, aniž byste si zlomili nohu či si vymknuli kotník, pusťte se hned do nápravy.

Řasy se do bazénu dostávají větrem, deštěm nebo prachem, působením slunce se pak vyvíjejí a množí. Co s tím můžete udělat?

  • Změřte pH vody a v případě potřeby ho upravte pomocí vhodných přípravků na hodnotu v rozmezí 6,8 – 7,4.
  • Proveďte šokové chlorování – výrazně zvyšte množství chloru ve vodě pomocí šokových přípravků. Vysoká koncentrace chloru zahubí řasy a následně z vody vyprchá.
  • Ošetřete vodu preventivní dávkou algicidního přípravku.
  • Pečlivě vyčistěte stěny a vysajte dno bazénu, kde mohly zůstat zbytky řas, které by se opět začaly množit.
  • Použijte přípravek na tzv. vločkování, během kterého se odumřelé řasy shluknou do větších celků (vloček), a následně je z vody odfiltrujte nebo vysajte.

Jakmile se řas zbavíte, myslete i na prevenci, abyste hubení řas nemuseli pořád opakovat. V letní sezoně doporučují odborníci zvýšit preventivní dávky algicidního přípravku, případně 1× týdně šokovat vodu chlorovým nebo kyslíkovým ošetřením.

Kalná voda

Jestliže je voda hnědá, obsahuje příliš vysoké množství železa nebo manganu. Jestliže je mléčně bílá, vypadá to na vysokou koncentraci vápníku a hořčíku. Zeleně zakalená voda zase značí vysoký obsah mědi nebo odumřelých řas, které jsme už rozebrali výše. V případě kalné vody proveďte tyto kroky:

  • Upravte pH na hodnotu 6,8 – 7,4.
  • Dezinfikujte vodu pomocí šokové dávky chlóru nebo kyslíku.
  • Po dalších 24 hodinách proveďte vločkování a zbylé nečistoty vyčistěte.
  • Preventivně nalijte do vody stabilizátor tvrdosti.

Pro krásně průzračnou vodu vyzkoušejte vločkovací přípravek s obsahem chitosanu, který je účinnější i ekologicky šetrnější.

Bazén začíná rezivět

Jestliže kovové součástky v bazénu začínají oranžovět, znamená to, že máte vodu s příliš nízkým pH (pod hranicí 6,8). Náprava je docela snadná:

  • Změřte a upravte pH vody (na hodnotu v rozmezí 6,8 až 7,4) a následně kovové součástky vyčistěte.

Pokud se bazén teprve chystáte pořídit, možná váháte, jaký typ bude pro vás ten nejlepší. O výhodách a nevýhodách různých typů bazénů jsme psali zde.

Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Mimozemšťané nás mohou sledovat ze zhruba tisícovky hvězd, naznačuje to nový výzkum

Tech

Jak vyměnit chladicí kapalinu, aby se vaše auto nepřehřívalo

Dům a zahrada

Zbavte se špíny a mechu na terase jednou provždy

Zavřít reklamu