S kontrolou plynového kotle neotálejte! Mohlo by se vám to vymstít

 Technika 
10. června 2017 10:00 / Kateřina Kofroňová
  0   0
📷
1 fotografie v galerii
Pravidelná údržba kotle vám může zachránit i život. Shutterstock
Topná sezóna nadobro skončila. Proto neváhejte a pozvěte si odborníka, který váš kotel nejen zkontroluje, seřídí, ale také jej důkladně vyčistí. Pravidelná údržba výrazně přispívá k bezchybnému chodu kotle, jeho spolehlivosti a hospodárnosti, ale hlavně k vašemu bezpečí. Alespoň jednou do roka by ji proto měl podstoupit každý majitel nejen plynového kotle.

Vhodná doba pro kontrolu

Kotel je vhodné nechat zkontrolovat po konci topné sezóny, avšak nejpozději před začátkem té následující. Váš kotel proto nenechávejte zkontrolovat později, než v průběhu září nebo října. Servisní pracovníci mohou mít plné ruce práce s kotly zákazníků, kteří nechali kontrolu na poslední chvíli. V případě, že bude mít váš kotel závadu, zjistíte tuto nepříjemnou skutečnost již v topné sezóně, a riskujete, že v ten nejhorší okamžik budete mít doma zimu a nepoteče vám teplá voda.

Neignorujte doporučení výrobce

To, jak často byste měli nechat váš kotel kontrolovat, vám většinou doporučuje i výrobce. Záleží ale i na typu kotle. Většina výrobců nařizuje každoroční kontrolu, kterou podmiňují záruku na svůj kotel. Jakmile se rozhodnete, že každý rok (nebo jinou stanovenou dobu) kotel kontrolovat nenecháte, ať už kvůli nákladům, nebo se vám to zdá jednoduše zbytečné, zavíráte si dveře k záruce, pokud dojde k poškození kotle.

Kontrola za pár stovek

Přitom kontrola kotle není vůbec tak drahá, jak si mnozí myslí. Cena většinou nebývá vyšší než pár set korun. Pokud máte plynový kotel, jeho kontrola je opravdu důležitá. Kotel se vám ani nemusí zdát porouchaný, ovšem nedokonalé hoření produkuje nebezpečný oxid uhelnatý, který je pro lidské tělo velmi škodlivý a zapříčinil již mnoho úmrtí. Kontrola kotle přitom většinou nezabere ani hodinu, ovšem na termín můžete čekat i déle, než měsíc. Objednejte si proto technika co nejdříve.

Detektor CO pro pocit bezpečí

Chcete-li mít naprostou jistotu, můžete si do příslušných místností nainstalovat i detektor oxidu uhelnatého. Ten zvýšenou koncentraci tohoto velmi škodlivého plynu odhalí a upozorní vás na to zvukovým signálem. Většinou nestojí ani tisíc korun a může vám zachránit život.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Madonnina dcera Lourdes promluvila o tom, proč se od své slavné matky distancovala hned po střední škole a...

Styl

Sexuální násilí má nejen psychické, ale také dlouhodobé fyzické dopady

Dům a zahrada

Nic nerozzáří podzimní dny jako barvy chryzantém. Ozdobí nejenom balkony, ale i interiéry

Zavřít reklamu