Víte, jak ochladit byt i bez klimatizace?

Byt lze v létě ochladit i jinak než klasickou klimatizací.
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Tipy a inspirace 
06. června 2017 07:08 / Shutterstock
  8   3
Máte strach, že v horkých dnech bude ve vašem bytě nedýchatelno? I když nemáte klimatizaci, existuje několik jednoduchých triků, jak byt v úporných vedrech jednoduše ochladit!

1. Rolety, žaluzie, závěsy

Základem úspěchu je zabránit spalujícím slunečním paprskům proniknout do místností. Využít můžete rolety, žaluzie či závěsy. Velmi efektivně funguje, když zatáhnete žaluzie a ještě i závěsy. Hlavní nápor horka totiž pohltí hustá tkanina. Obyvatelům z jihu Evropy se osvědčilo i to, že ráno závěsy či záclony ještě namočí. Pokud to chcete vyzkoušet, zkuste to třeba pomocí rozprašovače.

Dejte si ale pozor na hliníkové žaluzie. Velmi dobře absorbují teplo, takže pokud je po západu slunce zase nevytáhnete nahoru, budou vám přes noc fungovat jako malý radiátor, což rozhodně není žádoucí.

2. Větrák a mokrý hadr

Za pár stovek si v obchodě můžete pořídit stolní větrák. Aby jeho působení bylo maximálně účinné, zavěste před něj ještě mokrý hadr.

3. Mokré prostěradlo

Pokud máte okna otočená do dvora nebo zahrady, kde nejsou na očích ostatním, stačí přes ně zvenku přehodit mokré prostěradlo, které opět zabrání paprskům, aby pronikaly dovnitř. Pomohou prý i okna zalepená bílými papíry.

4. Voda do vany i do dřezu

I taková maličkosst, jako je napuštění pár centimetrů ledové vody do vany nebo do dřezu, dokáže pomoci. Voda se totiž začne v horku odpařovat a tím ochlazovat vzduch.

5. Vypněte spotřebiče

Celý den zapnutý počítač či televize vypnutá jen dálkovým ovládáním jsou stále v provozu, při kterém se zahřívají a teplo vydávají do okolí. Měli byste proto v horku zapínat jen ty spotřebiče, které právě používáte, a s výjimkou chladničky a mrazničky vše ostatní vypnout, nebo nejlépe vyndat ze zásuvky.

6. Ložní prádlo

Na flanelové povlečení v létě zapomeňte. Lépe se vám bude usínat v chladivém saténu nebo mikrovláknu, které dokážou chladit. Můžete spát i jen přikrytí prostěradlem. A pokud ho ještě před spaním dáte na hodinu do mrazničky, máte o chladivý pocit stoprocentně postaráno.

7. Vlažná sprcha

Pocit úlevy vám dodá i osvěžující sprcha. Nepouštějte si ale úplně ledovou vodu, která má tendenci uzavírat póry, ale spíše vlažnou. A v létě je zbytečné se utírat. Nechte pokožku uschnout přirozeně, i to totiž ochlazuje.

8. Kostky ledu

Pokud jste ráno zapomněli zatáhnout žaluzie a během dne stěny i stropy natáhly sálavé teplo, sáhněte po kostkách ledu. Stačí je třeba v miskách rozmístit po obvodu stěn a úleva se brzy dostaví.

9. Okna otevírejte jen v noci

I když v létě bývají teplé i noci, přeci jen to není tak zlé jako přes den. Jakmile slunce zapadne a obloha ztmavne, je čas otevřít okna dokořán.

10. Pusťte se do vytírání podlahy

Horko v bytě jde obvykle ruku v ruce se suchým vzduchem. Můžete tak častěji vytírat mokrým hadrem podlahu - místnost se díky tomu ochladí a vzduch bude vlhčí.

Marie Popelková | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Vědci mají ambiciózní plán. Jedna biologická firma se chystá pomocí nových technologií vzkřísit...

Tech

Americká bezposádková loď umí sama vypouštět ty nejnebezpečnější rakety světa

Dům a zahrada

Začíná období dýní. Je potřeba sklidit je ve správný čas, jinak vám do jara nevydrží

Zavřít reklamu