Čínské housenky likvidují ve velkém český krušpánek. Jak se bránit?

 Exterier 
03. června 2017 06:55 / Marie Popelková
  14   1
📷
3 fotografie v galerii
Keříky a stromky krušpánku likvidují českým zahrádkářům housenky z Asie. Shutterstock
Řada českých zahrádkářů jen se slzami v očích sleduje, jak jim čínské housenky zavíječe zimostrázového likvidují keře buxusu, nebo-li krušpánku. Jde doslova o masovou invazi! Boj se zelenými housenkami je velmi náročný, ale existuje řešení!

Zavíječ zimostrázový je velmi zákeřný, rostlinku totiž napadá zevnitř a dlouho tak na první pohled není patrné, že se housenka usadila i ve vaší zahradě. Jakmile začnou osychat listy krušpánku i zvenčí, bývá už na záchranu obvykle pozdě. Problém neřeší jen zahrádkáři, ale také města nebo vlastníci českých zámků, kde jsou z roky pěstovaných buxusů vytvořeny i třeba celé rozsáhlé živé ploty nebo umělecké přírodní sochy.

Škůdce pochází z východní Asie a k nám se dostal při transportu už napadených rostlinek z ciziny. Poprvé byl v Evropě výskyt housenky zaznamenán v roce 2007, a to v jihozápadním Německu a Holandsku. Od té doby se ale žravý hmyz velmi rychle rozšířil i do dalších evropských zemí, včetně České republiky.

Podle odborníků je nejlepší dbát na prevenci. Ta spočívá v tom, že krušpánek budete důsledně kontrolovat, a to zevnitř. Stačí rozhrnout větvičky a podívat se dovnitř. Jakmile uvidíte poškozené listy, pavučinky nebo přítomnost housenek či trus připomínající drobné zelené granule, je na čase urychleně jednat.

Jak zavíječe zničit

Mechanicky

Pokud zjistíte zamoření menší rostlinky či stromků, můžete se pustit do ručního odstranění larev. Je ale potřeba tuto činnost opakovat pravidelně každé dva až tři dny. Pro snazší způsob můžete použít také proud vody z vysokotlakého čističe. Pod rostlinu prostřete plachtu, do které vodou vyplavené housenky napadají. Jakmile je odchytítte, okamžitě je zahubte. Mechanický způsob záchrany buxusů je sice zdlouhavý, ale velmi účinný.

Na ptáky nespoléhejte

Biologická léčba zatím moc nefunguje. Larvy obsahují toxické alkaloidy, takže ptáci si na nich moc nepochutnávají. Dokonce i v zemi původu nemá zelená housenka zavíječe příliš mnoho přirozených nepřátel.

Chemický postřik

Zřejmě nejúčinnější je chemická ochrana. Rostliny můžete ochránit s pomocí insekticidů. Nejvhodnější je použití speciálních insekticidů proti žravým škůdcům. Lidem se například osvědčil Mospilan 20 SP. Jde o isekticid ze skupiny neonikotinoidů. Jeho účinnou látkou je dvacetiprocentní acetamprid. Účinné jsou prý ale i přípravky s obsahem látky thiacloprid. Chemické postřiky vás přitom rozhodně nezruinují - hotové v rozprašovači pořídíte už od asi 35 korun za půl litru, prášek na výrobu až 18 litrů postřiku pak vyjde ještě levněji. Důležité je začít s bojem proti zavíječi zimostrázovému co nejrychleji, protože housenky jsou abnormálně rychlé a napadený zimostráz je pak těžší zachránit.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Sandra Nováková popsala hádky s partnerem. Živěji, než byste čekali

Styl

Detoxikační náplasti na nohy mohou vyvolat alergickou reakci. Neexistuje navíc důkaz, proč by měly fungovat

Dům a zahrada

Jak si ochočit morče a naučit ho slyšet na jméno

Zavřít reklamu