Chcete se bránit zvukovému smogu? Odhlučněte celý byt!

 Rekonstrukce 
29. května 2017 07:16 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Pokud vás doma otravují hluční sousedé, zvažte odhlučnění bytu. Shutterstock
Váš byt by měl být jakousi oázou klidu. Jenže asi těžko ovlivníte to, že máte za sousedy věčně uhádané manžele nebo že vedle vás bydlí partička studentů, která každou druhou noc pořádá hlučný večírek. O randálu z dopravy pod vašimi okny ani nemluvě. Zbývá jediné řešení - celý byt odhlučnit.

V závislosti na vašich finančních možnostech můžete odhlučnit i třeba jen jednu stěnu, odborníci ale radí, že nejúčelnější je odhlučnit rovnou celý byt nebo dům.

Pokud neoplýváte financemi na nákladné stavební odhlučňovací úpravy, můžete se pokusit hluk minimalizovat i jinak. Pomůže například koberec, těžké závěsy na oknech a hluk dokáže pohltit i nábytek. Například šatní skříň po celé délce stěny dokáže ztišit hlasy z vedlejší místnosti. A pokud vás ruší hluk za okny, řešením mohou být předokenní rolety. Hluk z okolí tlumí i stromy, keře nebo obrostlé pergoly.

Pokud se rozhodnete sáhnout po účinnější metodě, pusťte se do izolace stěn, stropů, podlahy, oken i dveří. Zvuková izolace se dá řešit mnoha způsoby, od nástřikových hmot přes akustické panely a sádrokartony s minerální izolací až po vystavění nových pórobetonových nebo keramických příček. Mějte ale na paměti, že absolutně byt odhlučnit nelze a ani by to nebylo vhodné.

Práce s izolačními materiály je ve většině případů snadná a zvládne ji i šikovný domácí kutil. Klíčem k úspěchu jsou akusticky a tepelně vhodné materiály, které mají součinitel zvukové pohltivosti 0,6 a u vysokých kmitočtů až 0,9. Jen pro srovnání - pro cihlu nebo beton má tento součinitel hodnotu 0,05. Hluk pohlcující materiály jsou tak stokrát účinnější!

Izolace stěn

Než se pustíte do velkých akcí, můžete vyzkoušet zvukovou izolaci stěn pomocí speciální nátěrové hmoty. Je k dostání v několika odstínech, takže barvu můžete vybrat i podle zařízení interiéru.

Jestliže disponujete velkým bytem a na nějakém tom centimetru vám tak úplně nesejde, můžete tloušťku zdí zesílit sádrokartonovými deskami s minerální izolací. Pokud se rozhodnete nahradit stávající příčky a stěny novými z protihlukových materiálů, určitě svěřte práci profesionálům.

Izolace stropu

Nejlevnějším způsobem jsou dekorativní polystyrenové nebo dřevěné desky, které na strop zvládnete nalepit i sami. Dokonalejší zvukovou izolaci pak nabízejí sádrokartonové podhledy vyplněné izolační vatou.

Izolace podlah

Izolování podlahy ztlumí hlavně kroky. Dobře funguje například huňatý koberec, takzvaná těžká plovoucí podlaha, kvalitní korek nebo kvalitní linoleum. Podlahovou krytinu lze ještě proložit izolační vrstvou. I obyčejné polystyrenové desky dokáží zázraky.

Izolace oken

Nejlepším řešením je vyměnit stará okna za nová, která budou mít mnohem silnější nebo vakuovaná izolační dvojskla či trojskla. Dobře fungují také předokenní rolety.

Izolace dveří

Poohlédněte se v obchodě po odhlučněných dveřích. Musejí být z kvalitního materiálu a hlavně dobře těsnit. Někteří výrobci nabízejí i speciání produkty. Za ty ale sáhnete hlouběji do kapsy.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Tech

Sporťák s kočičíma ušima byl posledním dílkem skládačky