Rekonstrukci koupelny lze provést i bez bourání
Pokud jsou původní obklady například staré, barevně nevhodné, vysloužilé nebo popraskané, nejjednodušším řešením je nalepit obklad přímo na obklad bez osekání a likvidace starých obkladů. Toto řešení je však použitelné pouze v interiéru. O dalších tipech, jak si udělat koupelnu krásnější i bez bourání, jsme psali zde.
Co budete potřebovat
- dlažby nebo obklady
- lepidlo na dlaždice
- spárovací maltu
- lepicí pásku
- těsnící hmotu
- líh na odmaštění
- hladítko
- zubovou stěrku
- gumovou stěrku
- brusku na kov a plasty
Pracovní postup
V prvé řadě musíte zkontrolovat dutá místa a pevnost původních dlaždic, které musejí být pevně spojeny s podkladem. Dlažby či obklady s dutými místy odstraňte a nerovnosti vyplňte lepicí maltou. Původní dlaždice pak důkladně vyčistěte, nejlépe saponátem, který je zároveň odmastí.
Hladítkem naberte speciální lepidlo na dlaždice připravené k okamžitému použití, naneste jej v tenké vrstvě na staré dlaždice a nechte přes noc zaschnout.
Pokládka dlažby
Zubovou stěrkou naberte speciální lepidlo na dlaždice, naneste jej na povrch a během cca 40 minut proveďte pokládku nových dlaždic. Vtlačte každou dlaždici do lepidlového lůžka a vyrovnejte ji.
Spárovat je dobré 24 hodin po nalepení dlažby. Rozmíchejte spárovací maltu, gumovou stěrkou ji zapravte do spár tak, aby s nimi lícovala. Přebytečný materiál setřete. Po zmatnění povrchu (mírném zaschnutí malty) jej přetřete vlhkou houbou.
Po úplném vytvrzení spárovací malty vyleštěte dlažbu suchou utěrkou.
Utěsnění rohových a styčných spár
Nejprve oblepte okraje spár lepicí páskou. Kovy a plasty mírně zbruste a případně odmastěte lihem. Spáry vystříkejte těsnicí hmotou.
Po 10 minutách je uhlaďte spárovacím hladítkem, odstraňte zbytky lepidla a v případě potřeby zahlaďte okraje spár.