Nadměrná vlhkost v bytě vážně ohrožuje naše zdraví. Jak s ní zatočit?

 Tipy a inspirace 
29. prosince 2017 09:36 / Bronislava Silná
  3
📷
1 fotografie v galerii
Nestačí jen odstraňovat plíseň. Je třeba odstranit příčinu Shutterstock
Vlhkost v bytě je obzvlášť v zimních měsících velký problém. Jak si s ní poradit?

Vlhkost sama je nepříjemná, ale mnohem zásadnější je plíseň, která ve vlhkém bytě vzniká. Na místech, kde voda kondenzuje, se dříve nebo později objeví, a pak je to opravdu špatné. Spóry plísně jsou totiž zdraví nebezpečné. Při pravidelném vdechování mohou způsobit nejrůznější nemoci včetně rakoviny. Stojí pochopitelně za rozvojem obrovského množství alergií. Proto je opravdu vhodné s problémem něco dělat.

Kde se vlhkost bere

Vlhkost v bytě či domě vzniká naprosto přirozenou cestou. Dostává se tam se vzduchem, ale má také své zdroje. Těmi přirozenými jsme my sami, protože skrze kůži i plíce dodáváme do ovzduší vodní páry. Dalším zdrojem vlhkosti je samozřejmě vaření, mytí, koupání, žehlení s napařovací žehličkou a pochopitelně hlavně sušení prádla. Vlhkost může vzlínat od země. Míra vlhkosti se radikálně zvyšuje poté, co jste vyměnili ve svém obydlí okna za nová, kvalitní a dobře těsnící. To je zcela běžné, ale je potřeba změnit své návyky, aby bylo ve vaší domácnosti dobré ovzduší.

Eliminace vlhkosti

Existují různé pohlcovače vlhkosti, které jsou docela účinné, ale jsou až poslední pomocí, kdy už ostatní metody selhaly. Stojí totiž nemalé prostředky. Místo toho je lepší se zaměřit na zdroje vodních par. Některé domácnosti nemají například vyřešený odvod par z kuchyně. Namontovaná digestoř má jen filtr, který čistí vodní páry od olejových částí, ale vzduch se dále vypouští zpět do místnosti. V takovém případě je jednoznačně vhodným řešením vybudování odtahu par. Pokud není k dispozici vhodný komín, dá se řešit průchod skrz stěnu ven. Pokud by potrubí bylo příliš dlouhé, není problém namontovat přídavný ventilátor.

Vodní páry, které vznikají při sušení prádla, odstraníte zakoupením sušičky prádla. Tento pomocník v domácnosti si získá vaši pozornost už tím, že prádlo krásně načechrá a mnoho kousků nebudete muset žehlit. Voda, která by se normálně dostala do místnosti, skončí v nádržce a posléze v odpadu. Jde o velmi účinnou metodu likvidace vlhkosti.

Třetí dobrou radou je naučit se správně větrat. Kvalitní a dobře těsnící okna nemusíte otevírat na dlouho, ale je třeba dbát na to, aby každá místnost byla provětrána otevřenými okny každý den. Doba větrání stačí asi deset minut. Za tuto dobu se vymění vzduch v místnosti, ale stěny se nestačí prochladit, takže jakmile okna zavřete, budete vnímat opět teplo domova.

Ošetření protiplísňovým nátěrem

Ošetření postižených částí zdiva protiplísňovým nátěrem vás sice nezbaví vlhkosti v bytě, ale řeší jeho následky. Je samozřejmě i vhodnou prevencí toho, aby se na postižených místech rozrostla plíseň, která bude ničit vaše zdraví. Z různých variant doporučujeme tzv. chytrou houbu, která má schopnost „požírat“ plísně. Je velmi účinná a funguje dlouhodobě.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Manželství Radky Třeštíkové nepřežilo poslední lockdown. Po rozchodu vydala spisovatelka knihu o...

Styl

Nový trend v boji proti vráskám je bezbolestný a levnější než botox. Poznejte metodu face tape

Dům a zahrada

Naučte se v obchodě poznat zdravou vánoční hvězdu a vyhněte se chybám, kvůli kterým květina mnohdy...

Zavřít reklamu