Zachraňte vaší hynoucí pokojovku. Pomůže banán nebo epsomská sůl
Dovolené jsou v plném proudu a spousta lidí si, kromě balení věcí, dělá možná starosti, co s pokojovkami, aby přežily týden bez vaší péče. Rad je hodně a i když se jimi řídíte, může se stát, že tento druh péče květinám neprospěl. Po návratu z dovolené se vám pak naskytne pohled na zažloutlé a chřadnoucí rostliny, které budou doslova na vyhození. Neházejte však flintu do žita. Mnohé se ještě dá zachránit.
Nadbytek nebo nedostatek
Pokud má rostlina žluté listy, může to mít dvě příčiny. Nedostatek, nebo nadbytek vody. Správnou možnost zjistíte jednoduchým testem. Stačí zapíchnout prst nebo špejli do květináče, alespoň do centimetrové hloubky. Díky tomu zjistíte, zda je zemina suchá, nebo ne. Pokud je rostlina přemokřená, hned vylijte přebytečnou vodu z misky i květináče. Rostlinu je pak nutné přesadit. Vytáhněte ji, odstraňte uhnilé kořeny a znovu ji zasaďte. Bohužel, pokud už zemina s kořeny zapáchá, je šance na záchranu minimální.
Epsomská koupel
Než rostlinu úplně odepíšete a raději zamíříte pro novou, zkuste nejprve tento snadný trik. Rozhodně tím nic nepokazíte a možná vás květina ještě překvapí. Dopřejte jí koupel z epsomské soli, neboli síranu hořečnatého. Stačí dát do vany nebo lavoru trochu vody s epsomskou solí a květinu do ní doslova naložit. Mezitím jí můžete osprchovat listy. Díky tomu se zbaví nečistot a bude se jí lépe "dýchat". Epsomskou sůl určitě pak nevyhazujte. Divili byste se, kde všude se vám ještě může hodit.
Banánový nakopávák
Banány obsahují draslík a vápník, což je skvělá kombinace nejenom pro člověka, ale také rostliny. Pokud už i vaše květina má na kahánku, zkuste ji nadopovat odvarem z banánové slupky. Je to jednoduché. Jednu banánovou slupku vložte do zavařovací sklenice a přelijte ji převařenou vodou. V ní je nechejte čtyřiadvacet hodin louhovat a tento roztok pak použijte místo zálivky. Uvidíte, jak se vaše pokojovka probudí k životu.