I do zakouřeného bytu je vhodné dát rostliny. Některé dokonce dokáží škodliviny z dýmu eliminovat

 Tipy a inspirace 
15. února 2021 15:47 / Marie Popelková
  0
📷
7 fotografií v galerii
Toxiny z cigaretového kouře dokáží mnohé rostliny pohltit Pixxabay
Přesto, že kouření je značně nezdravé, celá řada lidí si jej nedokáže odpustit. A co víc, často kouří i přímo doma. Kromě toho, že v takovém interiéru všechno smrdí, ještě je vzduch a vše okolo prosyceno jedovatými látkami. Právě kvůli jejich eliminaci by si kuřáci měli domů pořídit určité rostliny, které s toxiny dokáží zatočit.

Cigaretový kouř obsahuje obrovské množství škodlivých látek, a to v řádech tisíců. Mezi nejvíce toxické patří toluen, formaldehyd, aceton a amoniak. Látky obsažné v cigaretovém kouři dráždí oči i dýchací systém a v místnostech, kde se opakovaně kouří, odborníci naměřili zvýšenou koncentraci radioaktivního polonia-210 a olova-210.

V zakouřeném prostředí se dobře nežije ani lidem, ani rostlinám. Přesto existují takové rostliny, které vám v bytě pomohou škodliviny z cigaretového kouře odstranit. Kuřáci by si je proto rozhodně měli pořídit. Představíme vám některé z nich.

Břečťan

Jde o poměrně nenáročnou rostlinu, které se bude dobře dařit i ve stinném koutě, tedy pokud si nepořídíte kultivar se světlými či panašovanými listy. Kromě toho, že vypadá dekorativně, dokáže vzduch vyčistit od škodlivin, obzvláště odstraňuje formaldehyd z cigaretového kouře a lepidel.

Tchynin jazyk

Na další škodlivé látky obsažené v cigaretovém kouři, a to toluen a benzen, je zase odbornicí rostlina známá jako tchynin jazyk. Právě tato rostlina dokáže prospívat i v naprosto nepříznivých podmínkách. Zvládne i stinné teplé prostory, nebo je možné pěstovat ji v hydroponii. Tchynin jazyk je právem označován za přírodní čističku vzduchu, i proto se hodí také do ložnic.

Lopatkovec

Lopatkovec pohlcuje aceton, benzen i trichloretylen. Nejlépe se mu bude dařit v blízkosti okna, ale ne přímo na parapetu. Má totiž rád nepřímé sluneční světlo. Substrát by neměl být nikdy vysušený, ale ani příliš přemokřený. 

Chryzantéma

Hezkou a zároveň praktickou rostlinou je také chryzantéma. Absorbuje formaldehyd, benzen a amoniak. Kvete mnohobarevnými květy. Nesnáší mráz, v noci má raději teplotu mezi 5 až 10 °C a přes den plné světlo a teplotu asi 16 °C. Při vyšší teplotě rychleji odkvétá. Kořenový bal by neměl nikdy proschnout. Vyžaduje dobrou zálivku občasným ponořením květináče do vody. Po odkvetení na jaře přesaďte rostlinu do zahrady.

Pokojové růže

Půvabné pokojové růže či kamélie zase odsávají stopy těžkých kovů, například rtuti a olova. Růže vyžadují dostatek světla a slunce, ale vhodnější jsou pro ně okna obrácená k východu nebo na západ, kde tak rychle neodkvétají. Kaméliím svědčí dostatek rozptýleného světla a chladnější vzduch. Jakmile na jaře odkvetou, ocení postupné oteplení, jinak jim vyhovují teploty 5 až 15 °C. Lze je samozřejmě pěstovat i při vyšší teplotě, budou však méně kvést a nebudou v tak dobré kondici. O rostlinách vhodných do tmavých bytů jsme psali zde.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Meghan Markle obviněna vlastní sestrou z nezájmu o otce. Ten dostal mrtvici

Styl

Už jste poznali sílu adaptogenů? Pokud ne, je čas vyzkoušet byliny, které se v čínské medicíně...

Dům a zahrada

Posedíte si rádi večer na zahradě? Zasaďte si květiny, které nejvíce voní v noci

Zavřít reklamu