Co milují pivoňky, aby vám dlouho a bohatě kvetly
Tyto krásky nás upoutají hlavně svým nádherným velkým květenstvím, ale také omamnou vůní. Ne nadarmo jsou tak spolu s růžemi královnami zahrad. V poslední době přicházejí do stále větší obliby nejen na vesnicích, ale i ve městech. Proto je lze nalézt prakticky v každé zahrádce. Aby vás svou krásou oblažovaly každý rok, je potřeba jim věnovat určitou péči. Není to tak těžké.
Žádné přesazování
Pokud si pohráváte s myšlenkou, že byste pivoňky raději přesadili na místo, kde budou dělat větší parádu, tak zadržte. Přesazování je totiž přesně to, co tyto krásky nenávidí. V takovém případě by se vám mohlo stát, že se jejich květy nepotěšíte několik dalších let, dokonce vám mohou uhynout. Pokud si tedy koupíte novou sazenici nebo dostanete od někoho odkopnutý trs, počítejte s tím, že potrvá tři roky, než pokvete. Záleží také na vhodném stanovišti.
Nejlépe závětří
Pivoňky potřebují slunné místo, ale zase takové, které bude chráněno před větrem. Křehké stonky se totiž velmi snadno lámou, takže pokud je na takovém místě, její květy nebudou nikdy plné a velké, protože je rostlina raději preventivně nevytvoří. Celkově bude vypadat i slabší. A protože květy pivoňky jsou opravdu poměrně těžké, určitě neuškodí, když rostlinu v období květu svážete.
Pozor na hloubku
Jámu pro sazenice vykopejte zhruba 50 x 50 centimetrů. Pivoňky mají rády propustnou půdu, takže pokud máte na zahradě pravý opak, dejte na dno štěrk jako drenáž a na něj dejte přídavek hnojiva. Nechejte vše několik dnů sednout a teprve poté rosltinu zasaďte. Dejte pozor, jak hluboko rostliny zasadíte. Pupeny na dužnatých kořenech musejí být nejvýše tři centimetry pod povrchem půdy, aby mohly dýchat. Pokud je zasadíte příliš hluboko, pivoňky budou slabé a moc vám nepokvetou. Nezapomeňte také na občasné hnojení, které byste pivoňkám měli dopřát po odkvětu.
Když jsou nemocné
Stejně jako jiné rostliny i pivoňky mohou být napadeny různými chorobami. Začnou-li stonky a později listy vadnout i v období, které není příliš suché, jedná se o chorobné vadnutí. V takovém případě je nutné napadené stonky odříznout až u země. Pokud choroba napadla větší část rostliny, seřízněte ji celou. Pivoňky mohou také napadnout mšice. Na ně můžete vyzkoušet jednu z následujících rad, o kterých jsme psali zde.