Zlikvidujte mšice čistě ekologickou cestou. Je to snadné

 Exterier 
10. dubna 2019 09:52 / Marie Popelková
  3
📷
4 fotografie v galerii
Mšice na zahradě nikdo nevidí rád Depositphotos
Sotva vyrašily první zelené lístky na stromech a keřích, už se staly terčem nelítostných mšic. Pokud se jich chcete zbavit bez použití chemie, není to žádný problém. Metod, jak na to, existuje hned několik.

Že vaše rostliny napadly kolonie mšic, poznáte velmi rychle. Listy jsou zkrabacené či stočené a na jejich spodní straně pak objevíte celé kolonie těchto malých škůdců.

Mšice rostlinám v žádném případě neprospívají - zpomalují jejich růst, vysávají z nich šťávu a mohou dokonce i přenášet různé viry. K přemnožení dospělých samiček mšic dochází obvykle při vyšších teplotách během března až června. Naštěstí se jich lze zbavit, jen je třeba vědět, jak na to.

Jak se mšicím vyhnout

Preventivní opatření jsou nejdůležitější. Na zahradě je například nutné udržovat přádek a pravidelně vytrhávat plevely. Právě na nich se totiž některé druhy mšic mohou množit a snadno se pak přemístí i na okrasné keře nebo vaše ovocné stromy. Například mšice maková napadá celou řadu plevelných hostitelů, z nichž pak přechází na pěstované kultury.

Mšice může také přežívat na různých okrasných keřích. Růže proti mšicím spolehlivě ochráníte vysetím levandule, některé rostliny i vysetím aksamitníků (afrikánů). O síle afrikánů jsme více psali zde.

Účinné jsou také lepivé destičky, které můžete k náchylnějším rostlinám umístit. Mají žlutou barvu, která mšice přitahuje. Pokud si tedy už někde mšice na vaší zahradě našly své útočiště, brzy je na destičce objevíte.

Jde to i bez chemie

Proti mšicím jsou v obchodech k dostání nejrůznější postřiky a další přípravky. Pokud ale nechcete zamořovat svou zahradu zbytečně chemií, můžete si na mšice připravit i vlastní postřik, který bude stoprocentně přírodní.

Ekologických likvidátorů mšic existuje několik, stačí si vybrat. Každému se osvědčil jiný postup, takže musíte vyzkoušet, co bude zabírat právě u vás.

Rebarbora

Pokud na zahradě pěstujete rebarboru, máte účinnou zbraň proti mšicím doslova při ruce. Při sklizni vám jako odpad zbude množství rebarborových listů. Nasbírejte asi kilogram těchto listů, nahrubo je nasekejte a svařte v pěti litrech vody. Po vychladnutí přelijte tento vývar do nádob s postřikovačem a vyrazte na mšice. Neředěný přípravek stříkejte na listy i půdu kolem napadených rostlin. Skvěle funguje nejen na mšice, ale i na housenky a larvy řady dalších škůdců.

Řeřišnice

Na louce hojně roste rostlina řeřišnice luční, které se lidově říká slepička. Natrhejte si kytici a doma ji trochu posekejte a zalijte pěti litry vody. Výluh nechejte stát celý den na slunci a ještě přes noc a druhý den máte účinný nálev proti mšicím hotový. Opět můžete pomocí rozprašovače nebo štětce ošetřit napadené rostliny. Výborně tento prostředek zabírá na  mšice krvavé, které se často vyskytují na jabloních.

Kopřiva

Kopřivy jsou další rostlinou, kterou spolehlivě mšice vyhubíte. Nasbírejte si asi půl kilogramu kopřiv a nechejte je celý den louhovat v nádobě s pěti litry vody na slunci. Druhý den výluh zřeďte v poměru 1 : 5 (tedy 25 litrů vody). Množství si připravte podle rozsahu napadení a velikosti zahrady. Zředěný výluh přeceďte do postřikovače a aplikujte na napadené rostliny. Kromě mšic tento výluh působí i proti jiným škůdcům, např. proti molicím. Použité kopřivy nemusejí být nutně čerstvé, lze použít i sušené, účinek bude stejný.

Dejte si ale pozor na jednu věc. Kopřivový výluh nesnášejí luštěniny jako fazole a hrách a ani cibule! Těm se při postřiku musíte vyhnout.

Vratič

Vratič obecný je rostlina rostoucí divoce v hojné míře na mezích, u cest, potoků a plotů. Je nápadný svými jasně žlutými květy. A opět jde o rostlinu, kterou mšice nesnášejí.

Nasbírejte si 300 až 500 gramů čerstvých rostlin (případně můžete použít pouze květy nebo 30 gramů sušené rostliny). Přelijte litrem vroucí vody a nechejte vyluhovat. Rostliny můžete také nechat zkvasit v litru dešťové vody, což ovšem trvá až tři týdny. Roztokem je možné stříkat rostliny, keře a stromy i preventivně.

Vratičový koncentrát je možné využít i k úspěšnému boji proti vlnovníku rybízovému, ostružinovému, malinovníku šedému, pilatce běloskvrnné, mandelince bramborové a také proti rzím.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Dcera heavy metalového bouřliváka Ozzyho Ozbourna, Kelly je těhotná

Styl

Coldbrew, opravdová lahůdka nebo další hipster trend?

Dům a zahrada

Slimáci jsou neúprosní a dokáží zlikvidovat celou vaši úrodu. Jejich invazi se můžete bránit

Zavřít reklamu