Oáza klidu pro parádní letní relaxaci. Oživte si zahradu jezírkem

U zahradního jezírka můžete relaxovat
📷
Dalších 5 fotografií v galerii
 Exterier 
28. května 2020 10:00 / Depositphotos
  6   3
Přicházejí letní dny a každý se těší, až si bude moci lehnout na sluníčko a svlažit se chladnou vodou. Často je potřeba za takovým zážitkem někam vyrazit. Ne však, pokud máte vlastní zahrádku. S dostatkem prostoru a trochou zručnosti si můžete vytvořit vlastní jezírko. Přečtěte si, jak na to.

V dnešní uspěchané době je potřeba myslet i na vlastní duševní zdraví. Chybí nám dostatek relaxace a ticha. Malé zahradní jezírko poslouží k tomu, abyste si u něj odpočinuli a načerpali novou energii. Na chvíli zapomenete na všechny starosti. Zkuste si na zahrádce vybudovat tuto malou oázu.

Vyberte správné místo

Než začnete bezmyšlenkovitě kopat díru, potřebujete plán. Ideální místo je důležité. Nejenomže bude potřeba dostatek sluníčka, aby se z jezírka nestala pouze stojatá voda bez života, ale také se vám nesmí stát, že prorazíte krumpáčem potrubí.

Důkladně si nastudujte, kudy vám vedou trubky a případně elektrika. Poté si udělejte nákres. Tvar jezírka by měl co nejvíce připomínat přírodní útvar. Zároveň zohledněte velikost pozemku, aby vám nezabíralo příliš mnoho místa.

Začněte kopat

Nyní přistupte ke kopání. Pokud jste si zvolili menší vodní plochu, postačí vám běžné nástroje. U větší rozlohy raději popřemýšlejte o výpůjčce malého bagru. Hloubku si opět volíte sami. Výkop musí být v miskovitém tvaru, aby se vám nezbortily hrany.

Po výkopu musíte pokrýt jámu voděodolnou plachtou či přímo fólií pro stavbu jezírek. Následně na ni nasypte několikacentimetrovou vrstvu jemného písku. Plachta musí přesahovat okraje výkopu. Nechte si rezervu a přečuhující části seříznete až nakonec.  

Naplňte jezírko vodou

Nyní nastal čas naplnit jezírko vodou. Natáhněte hadici a hlídejte výši hladiny. Jakmile dosáhnete poloviny, zkontrolujte, zdali fixace okrajů drží. Pokračujte, dokud voda nedosáhne požadované výše. Seřízněte přebytečnou plachtu. Okraje, kam voda nedosahuje, zpevněte kameny či dlaždicemi. Jezírko je na světě.

Dolaďte okolí jezírka

Nakonec už vám zbývá jen doladit poslední detaily. Okolo jezírka si můžete naskládat kameny a nasadit rostliny. Pokud budete chtít, můžete si do jezírka pořídit i rybky. Budete se však o ně muset trochu postarat, aby se jim dobře dařilo. Nyní si budete moc roztáhnout u jezírka lehátko či deku a začít relaxovat. Dále čtěte: Vypěstujte si doma vlastní citrusy.

Eva Vogelová | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Proč je sluneční koróna teplejší než povrch samotné planety? Mohou za to magnetické vlny

Tech

Nové obrněné vozidlo britské armády je tak špatné, že se z něho dělá vojákům špatně

Dům a zahrada

Cukety můžete pěstovat i v truhlíku. Stačí jen dodržet pravidla jejich pěstování

Zavřít reklamu