Mobilní versus nástěnná aneb co vzít v úvahu při výběru domácí klimatizace

 Interier 
22. května 2020 10:34 / Šárka Sokolská
  0
📷
4 fotografie v galerii
Teploty v létě poměrně pravidelně přesahují tropické třicítky Depositphotos
Léto už se pomalu hlásí o slovo. Pokud míváte v parných dnech v bytě či domě doslova k zalknutí, měli byste uvažovat o klimatizaci. Na výběr máte nástěnnou nebo mobilní. Nevíte, jakou zvolit? Představíme vám jejich pro a proti.

Klimatizace v létě příjemně chladí, v zimě vám naopak mohou pomoci s rychlejším vytápěním. Kromě toho pomáhají snižovat vlhkost vzduchu, takže zabraňují vzniku nebezpečných plísní a díky filtrům si poradí také s nečistotami a prachem. Právě proto si našly klimatizace své místo nejenom v obchodech či firmách, ale čím dál více si získávají na oblibě také v domácnostech. Klimatizaci si můžete pořídit nejenom do domu, ale také do klasického panelákového bytu. Stačí jen vědět, jak správně vybírat.

Co vzít v úvahu

Než se vydáte na nákup klimatizace, musíte vzít v úvahu několik faktorů. Za prvé je to hlučnost, spotřeba elektrické energie a výkon. Ten se totiž odvíjí od velikosti místnosti, kde ji budete používat. No a samozřejmě hodně důležitým kritériem je také možnost instalace a pořizovací cena. Počítejte s tím, že za kvalitní a výkonný spotřebič můžete zaplatit i tisíce korun. Naopak čím menší je pořizovací cena, tím vyšší jsou provozní náklady. Ujasněte si proto, kde a jak často budete klimatizaci používat. 

Celoroční nástěnná

Nástenné klimatizace mají jednu velkou výhodu. Jsou méně hlučné, mají velký výkon a hodí se tam, kde není místa nazbyt. Skládají se z vnitřní a venkovní jednotky. Ta obahuje kompresor, který však tím, že se nenachází v bytě, nijak nenarušuje svým hlukem jeho obyvatele. Na druhou stranu problém může být právě jeho umístění, jelikož je potřeba pro venkovní jednotku vytvořit vývod skrz zeď. A to může být třeba v panelovém domě problém. I cena však bývá vyšší, navíc budete moci chladit pouze místnost, do které zařízení umístíte.

Přenosná z místa na místo

Už z názvu mobilní klimatizace vyplývá, že ji lze podle potřeby přenášet z místa na místo. To, co by vám však mohlo vadit, je fakt, že je nutné, abyste v místnosti nebo okně měli vytvořenou záklopku, kterou protáhnete hadici pro odvod teplého vzduchu. Tím, že je vše zabudováno v jedné krabici, také počítejte s vyšší hlučností přístroje. A pokud ji nebudete potřebovat, musíte také vyřešit otázku, kam s ní po sezoně.

Bezhadicová úprava neexistuje

Nedejte se napálit triky obchodníků, kteří budou před sezonou prodávat "klimatizace" bez hadice. Nic takového prostě neexistuje. V drtivé většině jde o obyčejný ochlazovač. Ten funguje na principu chlazení studenou vodou bez vývodu horkého vzduchu. Má tak mnohem menší výkon než klasická klimatizace. Byt vám tedy ochladí, ale maximálně tak o 2 stupně Celsia. V takovém případě se mnohem více vyplatí investovat do ventilátoru. Jak vybrat ten nejvhodnější pro vás, jsme psali zde.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hazard nesnáším. Někdy ale neodolám a sázím, přiznává Andrea Kalivodová

Styl

Heřmánek je snadno dostupný přírodní pomocník. Zklidní úzkosti a dokáže zlepšit trávení i pleť

Tech

Největší ponorkou druhé světové války bylo japonské monstrum, které mohlo na palubě přepravovat dokonce...