Veškerý obtížný hmyz z vaší domácnosti lze vypudit i ekologicky

 Tipy a inspirace 
21. května 2020 10:03 / Mirka Malá
  0
📷
5 fotografií v galerii
Existuje několik způsobů, jak nezvané návštěvníky vypudit Depositphotos
Díky teplému počasí se začali v mnoha domácnostech objevovat mravenci, mouchy, octomilky a za chvíli se přidají i komáři. Dostat je z domu pryč bývá někdy těžké. Není ale nutné to vždy řešit jen pomocí insekticidů.

Máte s tím také svoje zkušenosti? Kupujete pořád dokola různé spreje, pastičky, granulky a další produkty, které vám zaručeně pomohou vystrnadit obtížný hmyz? Mnohdy akorát tak výpary ze sprejů přiotrávíte sebe i svou rodinu a mravenci si vaším domem vesele pochodují dál.

Zkuste hubit ekologicky

Pokuste se zkrátka jednou vynechat chemické přípravky a hmyz z vaší domácnosti vyžeňte ekologicky. I hmyz totiž v přírodě nemá něco rád a když na to narazí, raději se tomu vyhne. Ať už jsou to bylinky, nebo třeba masožravé rostliny.

Zkuste koření

Hmyz je totiž alergický na aroma některých rostlin a koření. I odborníci radí, vytvořit si v domě či v bytě pachovou bariéru, která hmyzu zabrání do vašeho obydlí vstoupit, natož se v něm natrvalo usídlit.

Odborníci vyzdvihují především levanduli, která nevoní prakticky veškerému létajícímu hmyzu. Stačí zavěsit na okna, nad dveře, nebo je možné v jednotlivých pokojích použít vonné pytlíčky s levandulí.

Velmi doporučovaný je také hřebíček, který vysloveně nesnáší mouchy, komáři, vosy, ale i mravenci.

Pořiďte si masožravé rostliny

Pravda, pokud třeba válčíte s mravenci, tady vám zrovna masožravé rostliny moc nepomohou, tedy pokud vás nepřepadla armáda těch létajících mravenců.

Několik masožravých rostlin ale v kombinaci s levandulí či hřebíčkem dokáží vyhubit prakticky všechen hmyz, který vás doma obtěžuje.

Na drobný hmyz, tedy mouchy, komáry, octomilky a jiné mušky, je ideální tučnice (Pinguicula) nebo rosnatka (Drosera). Existuje však celá řada dalších masožravých rostlin, které se ve vašem bytě spolehlivě postarají o hmyzí škůdce.

Velmi známá je samozřejmě mucholapka podivná (Dionaea muscipula), která loví hmyz sklapnutím svým listů. Díky tomu tak dokáže ulovit i hmyz, který se pohybuje na zemi, tedy brouky, pavouky a nenáviděné mravence. Dále čtěte: Nebezpečnou černou plíseň nejde smýt ani dezinfikovat. Musíte ji bezpečně a nadobro odstranit.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hazard nesnáším. Někdy ale neodolám a sázím, přiznává Andrea Kalivodová

Styl

Heřmánek je snadno dostupný přírodní pomocník. Zklidní úzkosti a dokáže zlepšit trávení i pleť

Dům a zahrada

Snadný a účinný trik na odolnou mastnotu v kuchyni. Použijte obyčejný olej