Co zasadit do kyselé půdy? Třeba borůvky nebo kiwi

 Exterier 
05. června 2017 07:02 / Marie Popelková
  0
📷
5 fotografií v galerii
Poblíž jehličnatých stromů se daří azalkám, hortenziím, borůvkám a dalším rostlinám. Shutterstock
Kyselé půdy najdeme obvykle pod jehličnatými stromy. Tam se také daří vřesům, hortenziím, rododendronům i azalkám. Do kyselé půdy můžeme ale bez obav umístit i zajímavější rostliny.

Půda pod stálezelenými stromy

S jehličnatým podrostem se lze setkat spíše na malé části zahrady, Některé chaty a domy ale stojí přímo na kraji lesa a tam je již půda velmi kyselá. Nejproblematičtější bývají podmínky pod stálezelenými vzrostlými stromy, jako jsou borovice, smrky a jedle. Stín pod nimi je totiž stabilní a poměrně tmavý. Silné prokořenění vrchních vrstev půdy a s tím související sucho mají za následek komplikace při zakládání podrostů. V takovém případě je lepší výsadbu soustředit pouze na okraj jehličnatého porostu, kam dopadá více slunce a zároveň zde nehrozí tolik výrazný srážkový stín. 

Specifické druhy rostlin

Kyselé a vlhčí půdy vyhovují hortenziím i kontryhelu měkkému - Alchemilla mollis. Jedná se o tzv. výplňovou rostlinu, která si může své místo najít snad na každé zahradě. Svými květy světle žluto-zelené barvy rozzáří každé zákoutí. Vyloženě kyselou půdu vyžadují vřesovištní rostliny, ale také azalky, rododendrony, hortenzie, prvosenky, japonské javory apod. 

Úrodné rostliny

Kyselá zemina je vhodná nejen pro velké množství dekorativních rostlin, ale také pro užitkové rostliny, jako jsou borůvky, brusinky, bobkovišeň, maliny, ostružiny, lesní jahody nebo dokonce i kiwi (Actinidia arguta). Většina kyselomilných (acidofilních) rostlin má rádo polostín a stanoviště chráněné před studenými větry. Pokud na zahradě kyselou půdu nemáte, ale chcete si vypěstovat kyselomilnou rostlinu, stačí zakoupit pytel rašeliny. Rašelina je organického původu. Vzniká rozpadem a tlením těl mechu rašeliníku.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hvězda Modré laguny odhalila, že byla sexuálně napadena hollywoodským manažerem. Přes třicet let se o tom...

Styl

Středomořská strava prokazatelně snižuje riziko vzniku mnoha závažných onemocnění

Tech

Rusko vzkřísilo muzejní obrněné transportéry BTR-50P. Jejich bojeschopnost je ale pochybná