Jak správně skladovat a používat olivový olej

Malé množství oleje do karafy, zbytek do lednice.
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Tipy a inspirace 
03. června 2017 10:33 / Shutterstock
  2   0
Olivový olej je vynikající potravina a můžeme ho využít mnoha způsoby. Většina z nás ho ale skladuje špatně. Co bychom měli vědět najdete v dalším textu.

Teplota skladování

Olej sice kupujeme z regálů supermarketů či jiných obchůdků a v zahraničí klidně i na rozpálených tržištích, ale pravdou je, že optimální skladovací teplota je pod dvacet stupňů. Zejména, pokud už je lahev jednou otevřena. Dolní hranice je kolem sedmi stupňů, a to tedy znamená, že zakoupenému oleji bude nejlépe v lednici. Pro praktické využití je vhodné si vždy část oleje přelít do malé nádobky, karafy, ze které ho můžete přidávat do pokrmů. Pokud máte chladnou spíž, můžete mít olej pochopitelně i tam.

Světlo

Olivový olej nemá rád světlo. Optimální je, pokud je ve tmě, nebo má alespoň lahvičku z tmavého skla. Je velká škoda, pokud necháte stát celou lahev oleje na přímém slunci vedle sporáku. Životnost se rapidně zkracuje. Olej oxiduje, vytrácí se jeho příjemná chuť a zdraví prospěšné látky.

Použití při tepelné úpravě

O olivovém oleji se soudí, že se nemá používat k tepelné úpravě pokrmů, neboť pro ni není vhodný. Skutečnost je docela jiná. I panenský olivový olej lisovaný za studena dobře zvládá teploty 190 až 210 stupňů, podle typu. Někdy dokonce zvládne i teploty vyšší a můžete ho proto použít při tepelné přípravě pokrmů, kde nepřekročíte mezní teplotu. Olivový olej na tom je lépe než sádlo, které má kouřový bod 188 stupňů, nebo některé druhy slunečnicového oleje, které lze používat do teplot 160 stupňů. Pokud byste chtěli mít jistotu, můžete na smažení použít olivový olej „pomace“ či „extra lehký“. Ty mají kouřový bod nad 230 či dokonce 240 stupňů.

Je jasné, že olivový olej je relativně drahý. Útěchou však může být možnost opakovaného použití nepřepáleného a přefiltrovaného oleje. To je ale spíš záležitost větších provozů.

Bronislava Silná | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

To, co je na Zemi do jisté míry obtížné, na jiných planetách půjde. Vědci budou předpovídat počasí ve...

Tech

Levný počítač nemusí znamenat pomalý. Jak dobře vybrat a neplatit přitom zbytečně

Dům a zahrada

Zajímavé tipy, jak díky starému svetru zútulnit domácnost. Budou skoro zadarmo

Zavřít reklamu