Tapety jsou stále více trendy. Dokáží výrazně změnit interiér

Tapety se dají sehnat v nepřeberném množství barev i provedení
📷
Dalších 6 fotografií v galerii
 Interier 
28. února 2019 08:26 / Shutterstock
  0   0
Myslíte si, že tapetování už je přežitek? Omyl. Právě naopak. Tapety jsou v kurzu čím dál víc. A hlavně je to nejjednodušší způsob, jak rychle dodat interiéru nový šmrnc.

Tapety už nejsou z nouze ctnost, ale trendy záležitost, díky které je možné za pár hodin proměnit interiér absolutně k nepoznání. Jejich vzory hýří nespoutanou fantazií barev a námětů, dokonce i v 3D provedení. Změnilo se nejenom používání tapet, ale také jejich materiál.

Proč tapety?

Tapety představují větší možnost barevných kreací, než nabízí pouhé vymalování. Dodají vašemu domovu osobitost výtvarného pojetí. V zimě udrží více tepla. Působí i jako protihluková bariéra, což oceníte, pokud bydlíte v panelovém domě a nechcete vědět, co se děje u sousedů. Některé druhy tapet umějí zakrýt i praskliny. Další výhodou je ochrana před plísní, což je ideální volba pro vlhčí domácnosti. 

Papírové nevydrží

K nejlevnějším patří stále ty papírové, ale jejich životnost odpovídá také ceně. Rychle se odřou a když se stane nehoda, lze je sice občas setřít vlhkým hadrem, ale žádnou důkladnější očistu nesnesou. A do vlhkých místností se v žádném případě nehodí.

Trendy vliesové

Větší odolnost a také snazší aplikaci nabízejí tapety vliesové. V podstatě jde o netkanou textilii z lisovaných neuspořádaných buničitých a syntetických vláken. Jsou voděodolné a omyvatelné. Díky své pevnosti dokáží také zakrýt drobné praskliny a nerovnosti na stěně. Jde nejenom snadno nanést, ale pokud před tím ještě napenetrujete zeď, jde tapeta bez problémů a bez poškození zdi snadno sundat. Velmi žádané jsou v poslední době motivy s 3D efektem. Ten už se dostal dokonce i na podlahy, takže dokáže proměnit koupelnu třeba v mořskou hlubinu

Vinyl vydrží vše

Speciální skupinou jsou potom tapety vinylové. Díky své odolnosti jsou skvělou volbou do namáhaných prostor, jako bývají koupelny nebo kuchyně. Jsou omyvatelné, oděruvzdorné a cenově patří ke středu. Použít se dají ve kterémkoliv pokoji, dokonce i v dětském. Nemusí jít přitom nutně o motivy, které jsou určené dětem. Skvěle vypadá například hnědá, béžová či šedá barva, kterou můžeme zkombinovat s dětskými a veselými motivy. Pokojíček pak vypadá velmi moderně a nadčasově a hned tak se neomrzí. A když už přece jen ano, lze tapety snadno vyměnit.

Dobrý podklad je základ

Důležité je, aby byl povrch, na který budete tapetu aplikovat, čistý, savý, rovný a hladký. Proto je někdy potřeba trochu úprav, než se pustíte do lepení. Lepit vždy začínejte u okna a pásy tapet lepte od středu směrem k okrajům – vyvarujete se tak zbytečně velkému množství vzduchových bublin. Pak už stačí jen několik hodin práce a nový interiér je na světě. Ale pozor. Tapety nejsou vhodné do místností, kde se kouří. Nasávají totiž do sebe cigaretový kouř a drží se v nich. Budete potom déle a obtížněji větrat, navíc vám tapety rychleji zežloutnou!

Šárka Sokolská | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Nemáme důkazy o raném bombardování Měsíce asteroidy, stojí ve studii

Tech

Počítačem generovaných tváří přibývá. Oči prozradí, zda se na internetu díváte na člověka nebo...

Dům a zahrada

Sekačka s tupým nožem je za trest. Trávu neposečete a navíc zničíte motor

Zavřít reklamu