Mouku lze skladovat i několik měsíců. Musíte však vědět jak

 Tipy a inspirace 
22. března 2020 11:30 / Šárka Sokolská
  0
📷
4 fotografie v galerii
Mouka vám může při špatném skladování zatuchnout a změnit chuť Depositphotos
Nakoupili jste si mouku do zásoby a teď nevíte, jak ji skladovat, aby vám nezatuchla a nedali se do ní moli? Poradíme vám.

Mouku byste si správně nikdy neměli kupovat do zásoby. Proč? Při delším skladování, převyšujícím několik měsíců, zatuchne a v konečném důsledku změní i chuť. Jenomže v této situaci, kdy se člověk pomalu bojí jít do obchodu, si řada lidí udělala opravdu větší zásoby mouky, možná mnohem větší, než obvykle vůbec spotřebují za celý rok. Co tedy s tím? Pokud nehodláte denně péct chleba, nezbývá vám nic jiného, než mouku skutečně dobře uskladnit.

Spíž nebo komora

Mouka snadno přijímá cizí pachy, proto byste měli velmi pečlivě zvážit, kde ji uskladníte. Ideální jsou vzdušné tmavé spíže, nebo dobře větrané prostory v domácnosti. Velké pytle ani malé kilové sáčky mouky nesmějí nikdy stát přímo na podlaze a nesmí se opírat přímo o zeď.

Zkuste mrazák

Pokud se chcete vyhnout nechtěným hmyzím návštěvníkům, stačí mouku po přinesení z obchodu na pár hodin nechat v mrazničce. Nízká teplota zlikviduje všechny případné zárodky a vajíčka.

Vždy přesypat

Neotevřenou mouku můžete sice skladovat i několik měsíců, avšak dobře se podívejte, zda nemáte někde porušený obal. Mouka by pak rychle mohla navlhnout a snadněji ji mohou napadnout mouční nepřátelé. Pokud nemáte jistotu, raději ji hned přesypejte do plátěných sáčků jako v dávných dobách. Nemáte-li je, postačí i dobře uzavíratelné dózy. Ty jsou většinou průhledné, díky čemuž můžete zaznamenat každou nežádoucí změnu či příměs. Pokud do nádoby přidáte pár listů bobkového listu, můžete mít jistotu, že to zaručeně odpudí červy. V žádném případě neskladujte mouku již v otevřených sáčcích.

Čas od času provzdušnit

Mouka se musí čas od času prosívat a větrat - pokud je jí uskladněno větší množství a nestačí se spotřebovat. Chcete-li mouku uchovat delší dobu, lze ji prý uchovávat také v lednici či mrazáku. V něm můžete mít i celou řadu dalších potravin, například vejce a ořechy. Jaké další potraviny lze skladovat v mrazničce, jsme psali zde.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hvězda Modré laguny odhalila, že byla sexuálně napadena hollywoodským manažerem. Přes třicet let se o tom...

Styl

Středomořská strava prokazatelně snižuje riziko vzniku mnoha závažných onemocnění

Tech

Rusko vzkřísilo muzejní obrněné transportéry BTR-50P. Jejich bojeschopnost je ale pochybná