Březen je ideální měsíc na přesazování pokojovek

Pokojovky je potřeba přesazovat každý rok
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Interier 
21. března 2020 15:12 / Depositphotos
  0   0
Předjaří je ideální doba pro přesazování vašich pokojovek. Ty vám za to budou vděčné a vy na druhou stranu tzv. zabijete čas. A pomoci vám mohou i vaše děti.

Tím, jak se prodlužují dny, se začínají probouzet ze zimní strnulosti i pokojové rostliny. Ty nyní potřebují dostatek živin a řádnou péči. Díky tomu vám velmi brzy znovu nasadí svěží zelené listy a nasadí i květy. Kromě toho máte během přesazování také skvělou možnost si rostlinky také namnožit. 

Když se rostlinám nedaří

Pokud se už delší dobu vašim květinám moc nedaří i přes to, že jim dopřáváte dostatek zálivky i živiny, je to jeden z důvodů, proč přikročit k přesazování. Tento úkon byste navíc měli provádět pravidelně, nejlépe jednou za rok. To není jediný náznak toho, kdy k přesazování přistoupit. Určitě to udělejte i v případě, pokud:

  • Je zvětralý a značně rozložený pěstební substrát.
  • Rostliny se málo rozrůstají a již delší dobu nekvetou, listy jsou slabé.
  • Máte substrát prorostlý kořenovým systémem rostliny.
  • Je málo místa v květináči.

Příprava substrátu

Pokud máte doma klasický substrát pro pokojové rostliny, pak věřte, že to určitě nestačí. Taková hmota je pro většinu rostlin naprosto nevhodná, protože je velice lehká. Brzy by vám slehla, zadržovala příliš vody a výsledkem by mohl být vznik hnilobných procesů a plísní. Smíchejte si tedy raději vlastní substrát. Stačí vzít ten kupovaný a v poměru 1 : 1 jej smíchat se zahradní půdou nebo kompostovkou, případně ještě trochou písku, který udrží vlhkost v půdě. Tato půda není vhodná pro orchideje, které potřebují jiný druh substrátu. Více na toto téma jsme psali zde.

Větší květináče

Nachystejte si prostor, kde budete pokojovky přesazovat. Ideální je dvorek, balkon nebo terasa, ale pokud nemáte ani jedno, bohatě postačí stůl v kuchyni. Ten si nejprve zakryjte třeba novinami. Dále si připravte ostré nůžky, keramzit, váš smíchaný substrát, trochu vody a v neposlední řadě květináče. Ty by měly být vždy alespoň o 3 cm větší než původní.

Jdeme na to

Přesazovanou rostlinu nejprve trochu navlhčete vodou a pak vyjměte z květináče. Ostříhejte všechny suché či nevzhledné listy a pokud se rostliny namnožily, opatrně je nůžkami odstřihněte od sebe. Prohlédněte kořeny a pokud jsou příliš dlouhé nebo hnědé, nebojte se je zkrátit. Kořínky je vhodné ošetřit dezinfekcí, nejlépe živočišným uhlím. Pak se můžete pustit do sázení. Na dno květináče dejte keramzit, pak substrát a nakonec květinu. Hlínu pak lehce kolem rostlinek přitlačte a máte hotovo. Nezapomeňte květinu lehce zalít. Pokud substrát příliš slehne, můžete jej lehce prokypřit vidličkou. První přihnojení proveďte za tři týdny až měsíc, kdy se rostliny ujmou.

Šárka Sokolská | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Vědci mají ambiciózní plán. Jedna biologická firma se chystá pomocí nových technologií vzkřísit...

Tech

Americká bezposádková loď umí sama vypouštět ty nejnebezpečnější rakety světa

Dům a zahrada

Začíná období dýní. Je potřeba sklidit je ve správný čas, jinak vám do jara nevydrží

Zavřít reklamu