Jak přesadit orchidej, aby vám neuhynula

Přesazování orchideje má svá pravidla
📷
Dalších 11 fotografií v galerii
 Tipy a inspirace 
20. března 2020 16:21 / Depositphotos
  18   1
Orchidej je krásná květina. Spousta lidí ji chce doma pěstovat pro její vzhled. Problém je, že starat se o ni je náročné. Není jednoduché ji dlouhodobě udržet při životě a ještě zajistit, aby hezky kvetla. Jeden z rizikových úkonů je přesazování. Jak to provést, aby vám neuhynula?

Do přesazování orchidejí se vám nemusí chtít. Může se totiž stát, že se z toho rostlinky už nevzpamatují. V určité chvíli se tomu už však nemůžete vyhnout a přesadit orchidej musíte.

Kdy je vhodné orchidej přesadit?

Orchidej přesazujte pouze v nutných případech. Do těch se počítá, když orchidej přeroste svůj květináč. Pokud si všimnete, že se kořeny příliš na sebe mačkají, začínají vyrůstat i ze stonku rostliny či se plazí po bocích květináče, na nic už nečekejte a rostlinu přesaďte.

Dále je potřeba orchidej přesadit ve chvíli, kdy jsou kořeny do sebe zamotané až příliš. Dokud se budou kořeny přirozeně kroutit a překrývat se, tak je vše v pořádku. Těsně zamotané kořeny však značí, že orchidej potřebuje přesadit, aby ji nic nebránilo v čerpání živin. Přesazení ještě potřebuje přelitá orchidej, jinak uhyne.

Přesazování orchideje

Těsně předtím, než se pustíte do přesazování, si k tomu shromážděte všechny potřebné věci a důkladně je vydezinfikujte. Orchideje jsou velmi náchylné na infekce. Následně rostlinu trochu zalijte, což by vám mělo usnadnit vyjmutí z květináče. Nachystejte si nádobu, do které orchidej přesadíte. Ta by měla mít ideálně drenážní otvory a velikostně by měla přesahovat předchozí květináč.

Vezměte orchidej, nakloňte ji na bok a vyndejte z květináče. Ořízněte všechny mrtvé listy, květy či kořeny vydezinfikovaným materiálem. Uhnívající kořeny poznáte podle toho, že jsou na dotek měkké a hebké. Zdravé kořeny jsou většinou bílé a nezdravé vypadají tmavě. Špičky oříznutých kořenů můžete posypat skořicí, abyste díky tomu předešli infekci.

Následně rostlinu očistěte. Kořeny trochu opláchněte vodou, aby byly poddajnější. Do nádoby dejte na dno arašídy. Kořeny zabalte do rašeliníku a lehce je navlhčete. Nakonec je jemně ohněte tak, aby se vešly do nového květináče. Umístěte je na stejné stanoviště jako předtím. Dále čtěte: Pokud se vám přesazování přece jen nepovede a rostlina uhyne, můžete si pořídit novou orchidej. Musíte však umět rozpoznat, zda si kupuje zdravou rostlinu.

Eva Vogelová | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

To, co je na Zemi do jisté míry obtížné, na jiných planetách půjde. Vědci budou předpovídat počasí ve...

Tech

Levný počítač nemusí znamenat pomalý. Jak dobře vybrat a neplatit přitom zbytečně

Dům a zahrada

Zajímavé tipy, jak díky starému svetru zútulnit domácnost. Budou skoro zadarmo

Zavřít reklamu