Pokud chcete ušetřit za vodu, mohou vám pomoci i některé vodovodní baterie

Klasickou kohoutkovou baterií proteče moc vody
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Technika 
16. března 2020 08:40 / Depositphotos
  0   0
Pokud chcete ulevit vašemu rodinnému rozpočtu, zamyslete se nad tím, jaké využíváte vodovodní baterie. Existují totiž i takové typy, které vám za vodu ušetří nemalé peníze.

V posledních pětadvaceti letech podražila voda více než stonásobně. Není pak divu, že se mnohým při ročním vyúčtování protáčejí panenky. Nemusíte ale hned zoufat. Existuje celá řada způsobů, jak spotřebu vody snížit. K těm základním patří výměna starých vodovodních baterií za nové.

Moderní vodovodní baterie mají totiž nejen perfektní design, ale také výrazně snižují průtok vody z kohoutku. Kromě toho, že ušetříte drahocennou vodu, ještě ušetříte nějakou tu korunu.

Páková baterie je základ

K základním typům úsporných baterií patří pákové baterie, které jsou o přibližně 30 – 40 % úspornější než kohoutkové. Míchání teplé vody se studenou zajišťuje kartuš. Vodaři a instalatéři doporučují pořízení dražší baterie – ty levnější mají celoplastové kartuše, které se poměrně brzy poškodí.

Účinnější je bezdotyková baterie

Ještě účinnější než pákové baterie jsou bezdotykové baterie, protože poskytují pouze takové množství vody, které zrovna potřebujete. Navíc se baterie nemusíte ani dotýkat – stačí, když mávnete rukou v dosahu paprsku senzoru. Úspora ve srovnání s běžnými bateriemi může dosáhnout až 60 %.

Bezdotykové baterie jsou vhodné především na umyvadla pro oplachování rukou. Použít se však dají také ve dřezu v kuchyni a je-li senzor nastaven na určitý časový úsek, tak i v běžném koupelnovém provozu.

Termostatická baterie zaručí stabilní teplotu

Značné úspory dosáhnete také pomocí termostatické baterie. Termostat snižuje množství spotřebované vody a energie, která je zapotřebí pro ohřev. Termostatické baterie nabízejí jednoduché a bezpečné ovládání a navíc bývají opatřeny omezovačem horké vody -  tento mechanismus zabraňuje nechtěnému nastavení vody o teplotě nad 38 °C. To ocení zejména rodiče malých dětí. Už se totiž nebudou muset strachovat, že se dítě bez jejich dozoru opaří. O dalších nápadech, jak šetřit vodu v koupelně i v kuchyni, jsme psali zde.

Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Uctívané ostatky svatého Jakuba, jednoho z 12 apoštolů, patří ve skutečnosti někomu jinému

Tech

Sedmnáct legendendárních bombardérů B1-B jde do armádního důchodu

Dům a zahrada

Popel ze dřeva vám pomůže k bohaté úrodě i zelenému trávníku

Zavřít reklamu