Ohřev vody stojí peníze. Vyplatí se dobře promyslet nejlepší řešení pro váš domov

 Technika 
11. března 2020 08:26 / Marie Popelková
  1
📷
4 fotografie v galerii
Bez teplé vody si málokdo dokáže představit život Depositphotos
Náklady na ohřev vody rozhodně nejsou zanedbatelné, a tak se každý snaží najít pro svou domácnost to nejlepší řešení. Každému totiž bude vyhovovat něco jiného.

Ohřev vody zajistí například bojler, plynový či elektrický průtokový ohřívač nebo solární systémy. Každá z technologií má své výhody a nevýhody. Než se rozhodnete pro konkrétní metodu ohřevu vody, dobře zvažte pro i proti.

Průtokový ohřev vody

Tato varianta ohřevu se hodí zejména do bytů. Menším prostorám s nevelkou spotřebou užitkové teplé vody ideálně poslouží průtokový ohřívač. Ten ohřívá vodu pouze v okamžiku spotřeby, takže netvoří žádnou zásobu vody a neplýtvá tak zbytečným ohříváním. Ohřívač je menších rozměrů, díky tomu jej lze umístit do kuchyně i koupelny. Navíc dokáže odolávat vlhkosti. Průtokový ohřívač je k dostání v mnoha výkonových variantách. Každá obsahuje světelnou signalizaci provozu. Existují elektrické i plynové typy.

Plynový průtokový ohřívač vody

Často se setkáte s označením „karma“. Toto zařízení zajistí úsporné a spolehlivé fungování, zároveň umožňuje jednoduchou regulaci vody. U plynového ohřívače je ale nutné myslet na komín, kterému nesmí chybět kvalitní vyvložkování, ideálně nerezové. Pokud máte starší „karmu“, myslete na pravidelné revize a místnost s instalací dobře větrejte. Právě tyto spotřebiče totiž patří mezi ty rizikovější s ohledem na možnou otravu oxidem uhelnatým. Největší riziko otravy oxidem uhelnatým je v létě, jak jsme psali zde.

Elektrický průtokový ohřívač

Elektrický průtokový ohřívač pracuje velmi podobně jako ten plynový. Regulace teplé vody je zde možná v rozmezí většinou od 30 do 60 stupňů Celsia. Majitelé tlakových ohřívačů mohou vodu odebírat na více místech. Oproti tomu beztlakové umožňují odběr jen z jedné baterie (je nutná instalace speciální baterie). Přestože nejde o úplně pohodlné řešení, úspora je zde značná. Když je ohřívač nainstalovaný v místě odběru, šetříte energii i vodu. Před pořízením beztlakového ohřívače je ale nutné zvážit, zda bude jako zdroj teplé vody dostačující.

Zásobníkové ohřívače

Zásobníkové ohřívače najdou místo především ve větších domácnostech s více odběrnými místy. Vodu může ohřívat kotel nebo vlastní zdroj tepla. Nastavení teploty se zde pohybuje od 30 do 90 stupňů Celsia. Obecně se doporučuje udržovat teplotu kolem 55 °C, přičemž je potřeba kvalitní izolace potrubí nebo využití cirkulačního potrubí s čerpadlem, aby voda cestou k baterii nevychladla.

Solární ohřev vody

Snížit náklady na ohřev vody můžete také díky instalaci solárních kolektorů. Ty mohou být buď termické (slunce v kolektoru ohřívá vodu) nebo fotovoltaické (slunce vyrábí elektřinu a ta ohřívá vodu v bojleru). V tuzemských podmínkách dokáže solární systém v jarních a letních měsících pokrýt celou spotřebu teplé vody. V období podzimu a zimy pak její část. Celkově může solární systém pro ohřev vody zajistit i tři čtvrtiny spotřeby teplé vody v domě.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Denisa Nesvačilová vytasila svoje dlouhé nohy v pánském časopise, zatímco opilá Vignerová vykasala sukni

Styl

Stres je skutečně vyčerpávající pro mysl i tělo. Poradíme vám, jak se zbavit únavy z něj

Dům a zahrada

Připravte domácí hnojivo ze zbytků, které by skončily v koši. Banánové slupky jsou bohaté na živiny a...