Jak důkladně vyčistit matraci. Většina lidí jí nevěnuje potřebnou péči

Matraci byste měli pravidelně vysávat
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Tipy a inspirace 
05. března 2020 18:57 / Depositphotos
  5   0
Matraci používají všichni několik hodin denně, ale většinou jí nevěnují dostatečnou péči. Většina lidí přes ni natáhne prostěradlo a vyčistí ji jednou za čas, nebo nikdy. Nestačí, že si pořídíte matraci s odnímatelným potahem, který občas vyperete. Celková údržba matrace je základ pro kvalitní spánek.

Matrace se používá denně. Málokdo si však uvědomuje, pokud ji pravidelně nečistí, že se v ní nachází velké množství nečistot, prachu, roztočů či plísní. Kromě toho na ní mohou být i nějaké skvrny. Zjistěte, jak se s čištěním matrace poprat, aby se vám na ní dobře spalo.

Matraci vysajte

Předtím, než se pustíte do čištění matrace, měli byste ji vysát ze všech stran. Ideálně to proveďte s vysavačem, který má nadstavec na tkaniny. Pokud takový nemáte, vystačíte si i s klasickou trubicí. Vysáním zbavíte matraci roztočů a prachu. Nesnažte se vysávání urychlit. V tomto případě bude lepší, když si na něm dáte záležet a neodbydete žádné švy ani záhyby.

Zbavte se zápachu z potu

Když spíte, potíte se. Veškerý váš pot vsákne povlečení s matrací. Ložní prádlo pravidelně měníte. Stejně byste to měli dělat i s čištěním matrace. Když ji však dlouho nečistíte, pot z matrace může jít už i cítit.

K tomu, abyste se zápachu z matrace zbavili, vám bude stačit jedlá soda. Nasypte ji na matraci a houbičkou ji jemně rozetřete. Třením se jedlá soda dostane i dovnitř matrace a neutralizuje nepříjemný zápach. Nakonec zbytky jedlé sody vysajte.

Dejte sbohem skvrnám

Skvrny na matraci jsou častým problémem. Stačí, abyste si do postele vzali pití a nešťastnou náhodou jej rozlili. Pokud by nešlo o vodu, udělá se vám na ní flek. Skvrny od krve, potu či vína musíte z matrace odstranit co nejdříve. Když zaschnou, půjdou vám hůř vyčistit.

Smíchejte jablečný ocet s vodou v poměru jedna ku jedné. Nalijte malé množství na matraci a jemně skvrnu s pomocí houbičky či kartáče vyčistěte. Následně znečištěné místo posypte jedlou sodou a nechte působit několik hodin. Nakonec matraci vysajte.

Matraci pravidelně větrejte a otáčejte

Zhruba dvakrát do měsíce z matrace sundejte peřiny s prostěradlem a dejte ji ven či na balkon vyvětrat. Vždy, když se ráno vzbudíte, dejte pryč peřiny a nechte matraci větrat. Snížíte tím riziko vzniku plísní. Zhruba jednou za čtvrt roku byste měli matraci otočit, aby se rychle neproležela. O tom, co byste neměli vysávat, abyste si nezničili vysavač, jsme psali zde.

Eva Vogelová | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Předchůdci koronaviru se skrývají v netopýrech po celá desetiletí a jsou připraveni infikovat lidi

Tech

První teleportace se zdařila. Fyzici teleportovali informace mezi částicemi hmoty

Dům a zahrada

Diviznu velkokvětou si můžete vypěstovat na zahradě, není vůbec náročná a má spoustu léčivých...

Zavřít reklamu