Využijte sílu esenciálních olejů na úklid domácnosti

Vonné oleje nemusí sloužit pouze k provonění místnosti
📷
Další 4 fotografie v galerii
 Tipy a inspirace 
03. března 2020 09:16 / Depositphotos
  4   0
Esenciální oleje jsou dobré nejenom při aromaterapii. Tušili jste, že s jejich pomocí můžete uklidit celý dům či byt?

Saponáty, leštěnky, odstraňovače rzi nebo vodního kamene, tekutý písek. Tyto čisticí prostředky se zřejmě ukrývají snad v každé domácnosti. Éterické oleje, pokud je doma máte, používáte spíše pro provonění místností. A to je škoda. Jejich sílu totiž můžete využít také doma. Kromě toho, že tímto krokem ochráníte přírodu, mají navíc ještě jednu ohromnou výhodu, a tou je skladnost. Kromě toho, že vám malé lahvičky nezaberou moc místa na poličce, tak se také vejdou snad i do toho nejmenšího zavazadla, takže můžete mít svoji řadu nejen „čisticích prostředků“ neustále při sobě.

Na pracovní desky

Pracovní desky jsou jednou z nejpoužívanějších ploch v kuchyni. Takže jsou otevřené nečistotám a bakteriím. Naštěstí mnoho éterických olejů má antibakteriální vlastnosti. K takovým patří olej z černého pepře (Piper nigrum), který dokáže zamezit růstu nebezpečných bakterií, které mohou vyvolat celou řadu zažívacích problémů. Pokud si chcete připravit takový antibakteriální přípravek, zkombinujte esenciální olej z černého pepře s olejem z citronu a hřebíčku, přidejte bílý ocet a tuto silnou čisticí směs použijte na pracovní desky.

Voňavá podlaha

Vůně éterických olejů vám pomůže zpříjemnit i takové neoblíbené práce, jako je umývání podlahy nebo mytí nádobí. Například na mytí nádobí, ale i podlahy, se výborně hodí všechny citrusové, ale i jehličnaté vůně, které mají antibakteriální účinky. Například pokud přidáte pár kapek tea tree oleje a borovicového a eukalyptového oleje do kýble s vodou, do níž jste dali buď svůj klasický přípravek na mytí podlah, případně ocet nebo sodu, získáte tím nejenom dezinfekční prostředek, ale také léčebný. Vonné silice vám pomohou, pokud jste zrovna nachlazení, od ucpaného nosu a celkově napomohou rychlejšímu uzdravení. 

Do pračky s ním

Vůně éterických olejů můžete využít i při praní prádla. Kdo nemá rád aviváže, například kvůli jejich vůni nebo chemickým přísadám, může přidat pár kapek oleje do neutrálního pracího gelu, který si můžete koupit a nebo si jej jednoduše vyrobit sami doma. Návod jak na to jsme psali zde. Stejně tak můžete přidat pár kapek na malý ručník, který pak klasicky vyperete společně s prádlem. Tuto fintu můžete také použít i do sušičky prádla.

Na plísně

Trápí vás vlhké místnosti a plísně? Než sáhnete po chlorovém prostředku, který skutečně zrovna nevoní, vyzkoušejte sílu tea tree oleje. Jedna lžička oleje vám vystačí na hrneček vody. Tuto směs nalijte do rozprašovače, postříkejte jí postižená místa a nechte zaschnout. Kromě příjemné vůně se navíc nemusíte bát nepříjemného podráždění pokožky, které často vyvolávají klasičtí zabijáci plísní. Dezinfekční účinky tea tree olejíčku určitě oceníte i v případě, že vás skolí střevní choroba. S jeho pomocí můžete dezinfikovat toaletu.

Šárka Sokolská | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Nejmenší známá vajíčka druhohorních dinosaurů byla velká jen jako třešeň

Tech

Riziko vypálení displeje u moderní elektroniky. Hrozí trvalé poškození více zatížených částí

Dům a zahrada

Kmín si můžete vypěstovat na zahradě. Sází se v březnu, prostor si ale musíte připravit už nyní

Zavřít reklamu