Jak doma topit chytře a efektivně

Topit doma byste měli především chytře
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Tipy a inspirace 
22. února 2020 09:26 / Depositphotos
  1   0
I když je letošní zima zatím poměrně mírná, neznamená to, že máme zcela vyhráno. Zejména v zimních měsících totiž máme velkou tendenci přetápět naše domy či byty, což je nejen nezdravé, ale také nákladné.

Jaká je ideální teplota pro váš domov? V obývacím pokoji by se měla v zimě pohybovat kolem 21 – 22 stupňů Celsia. Ložnice a dětské pokoje by pak měly být o tři až pět stupňů chladnější.

Naopak nejtepleji by mělo být v koupelně, v kuchyni pak můžete klidně ubrat na 18 stupňů Celsia, neboť ji snadno vyhřejete při vaření či pečení. Chodby vašeho domu či bytu by pak neměly být vytápěny prakticky vůbec, takže postačí nějakých 15 stupňů Celsia. 

Samozřejmě si teplotu ve svém domově přizpůsobte tak, abyste se cítili dobře a neměli pocit, že u televize mrznete. V každém případě ale hledejte kompromis mezi vaším komfortem a energetickými náklady.

Navíc nesmíte zapomenout, že pocitová teplota se bude lišit podle toho, co zrovna doma děláte. Pokud tedy jen sedíte u televize, bude vám chladno i při dvaadvaceti stupních Celsia, zatímco pokud si půjdete třeba zacvičit, nebo realizujete úklid, bude vám horko i při osmnácti stupních Celsia.

Důležitý je spánek

Nejdůležitější ale je, jak si zatopíte před spaním ve své ložnici. Pokud v ní budete mít moc horko, bude se vám nejen špatně usínat, ale budete se také častěji budit a ráno budete nevyspalí. Pro ložnici jsou tak každopádně ideální nižší teploty, které přirozeně posilují váš organismus a napomáhají jeho regeneraci.

Muži versus ženy

Pocitovou teplotu ovlivňuje i fakt, zda jste žena či muž. Ženy jsou totiž geneticky zimomřivější než muži. Zadržují ve středu svého těla více tepla, a to se pak hůře dostává do končetin. Proto si ženy tak často stěžují na to, že je zebou ruce nebo nohy, zatímco jejich partnerům je horko. Na to, jak vnímáme teplotu v našem domě či bytě, dále mají vliv také nemoci či stres. Když jsme totiž ve stresu, je nám větší zima.

Hledání optimální teploty domova tedy není jednoduchou záležitostí. Pokud ale chcete trochu ušetřit, regulujte topení při odchodu do práce. Podívejte se, zda vám například záclony či závěsy nezakrývají radiátory, čímž by bránily proudění tepla do místnosti. To samé samozřejmě platí i pro nábytek. A určitě je dobrým pomocníkem chytrý termostat, kterým například přes telefon snadno budete z práce teplotu domova ovládat tak, abyste přes den netopili zbytečně naplno, ale vždy se odpoledne vrátili do vytopené domácnosti. Dále čtěte: Při zařizování kuchyně je dobré myslet na některé důležité detaily.

Mirka Malá | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Kosmonauti viděli z orbitální stanice obří modrý blesk směřující do vesmíru. Lidské oko ho však...

Tech

Technologický gigant pracuje na třech robotech, kteří budou sloužit v domácnostech

Dům a zahrada

Pěstování ze semínek. S paprikami je je třeba začít v lednu, rajčata, okurky i cukety počkají do února,...

Zavřít reklamu