Vsaďte na sílu bylinek a vyrobte si z nich polštář. Je to velmi jednoduché

 Tipy a inspirace 
18. února 2020 15:23 / Hana Jordánová
  0
📷
4 fotografie v galerii
Naše babičky dobře znaly sílu bylinek, které si pěstovaly v květináčích doma Depositphotos
Usínat ve vůni bylinek se nepoštěstí každý den. Bylinky jsou však zejména ve spánku velmi prospěšné zdraví. Celou noc vdechujete jejich vůni, která vám pomůže od nejrůznějších neduhů. Navíc se ráno probudíte svěží a s dobrou náladou.

Moc bylinek znaly už naše babičky, které je používaly na mnohé neduhy, jako je třeba nachlazení, bolest hlavy, kloubů nebo třeba jen pro klidný spánek. Dokonce si je pěstovaly samy doma na zahrádce nebo v květináčích, sušily a šily z nich voňavé polštáře. Pak se na bylinky nějak pozapomnělo a téměř všechno se začalo léčit chemickými preparáty. V posledních asi deseti letech se však zájem o bylinkové polštáře začal zvětšovat a v současné době jsou nejžádanějším bylinkovým výrobkem. Zkuste si je vyrobit i vy. Je to velmi jednoduché.

Nejvhodnější bylinky

Svými blahodárnými účinky je známá především levandule. Dá se jednoduše pěstovat na zahrádce a pak usušit. Doma vás její vůně nejen uklidní, ale navíc odpudí moly. Užitečnou bylinkou je i meduňka, která se také často přidává do éterických olejů. Dále můžete do "polštářové směsi" přidat sušenou třezalku, heřmánek, mateřídoušku nebo eukalyptus. Při dávkování to ale nepřežeňte, například větší množství rozmarýnu by vám mohlo způsobit bolest hlavy.

Sami můžete přivoněním zjistit, které bylinky vás uklidňují a jsou vám příjemné. Některé z nich se ale do vaší ložnice příliš nehodí. Pokud například pěstujete v blízkosti postele mátu, raději ji přesuňte. Máta má pronikavou vůni, která se silně uvolňuje už při pouhém utržení lístku. Její aroma vás spíše povzbudí, což před spánkem není právě žádoucí. Stejně jako máta na vás může působit i svěží vůně citrusů.

Návod na výrobu vonného polštářku

Vyrobit si bylinkový polštářek je zcela jednoduché. Stačí, když si zakoupíte kvalitní potah. Musí být z látky, která se dá dobře prát. Jako materiál tedy zvolte bavlnu nebo lněné plátno, umělým vláknům se raději vyhýbejte. Na samotný polštářek vám stačí obyčejné plátno nebo bavlněná látka.

Tento návod je na klasický "bonbon". Polštář s hezkým vzorem poslouží nejen jako pomocník pro lepší spánek, ale i jako drobná dekorace.

 Potřebujete

 • obdélník bavlněné nebo lněné látky
 • vatu
 • jehlu nebo šicí stroj
 • nit
 • 250 - 300 g sušených bylinek na jeden polštářek (mají trvanlivost jeden rok)
 • na potah barevné mašle korespondující s designem potahu 

Výroba

 • Obšijte okraje látky, podélně ji přeložte na polovinu a necelý centimetr od okraje ji prošijte tak, že vznikne dutý válec, kratší stranu na jednom konci nesešívejte, je to otvor pro plnění.
 • Naplňte vatou přibližně do jedné poloviny, přidejte bylinky a zbytek polštáře opět doplňte vatou tak, aby nakonec bylinky ležely mezi dvěmi vrstvami vaty.
 • Zbytek polštáře sešijte.

Přesné množství bylinek záleží na vás. Z příliš silné vůně vás může místo spánku čekat nepříjemná bolest hlavy, naopak slabou vůni ani nezaregistrujete. Záleží i na stáří sušených bylin. Vůně by se měla ideálně rozšířit v blízkosti vaší hlavy.

Výroba potahu

 • Ušijte stejný dutý válec, jen asi o 10 cm delší.
 • Vložte polštářek a asi 5 cm od okraje válce jej zavažte mašlí na obou stranách.

Potah tak můžete bez problémů sundat a vyprat podle potřeby.

Ale fantazii se meze nekladou. Můžete si vyrobit polštářek ve tvaru srdíčka, kapky, oválný nebo hranatý. Určitě přijdete na řadu nápadů, jak polštářky vytvarovat.

Bylinky vhodné k okamžitému použití koupíte v lékárně nebo si je usušte sami. Můžete je použít samostatně nebo jich několik smíchat podle vůně, které jsou vám nejpříjemnější.

Pokud nemáte chuť šít celý polštářek, anebo vám na jeho vzhledu zas až tak nezáleží, naplňte prostě bylinkami jakýkoli látkový sáček (můžete použít i starší potah na polštářek) a zasuňte ho pod polštář svůj polštář na spaní. Jak si vypěstovat bylinky za oknem si přečtěte zde.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Dcera heavy metalového bouřliváka Ozzyho Ozbourna, Kelly je těhotná

Styl

Coldbrew, opravdová lahůdka nebo další hipster trend?

Tech

Tahle elektrická nákupní taška je překvapivě levná. Na dálnici s ní ale nejezděte

Zavřít reklamu