Majitelé studny musejí její stav čas od času zkontrolovat. Dejte ale pozor na otravu

 Rekonstrukce 
18. února 2020 11:21 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Studnu je dobré jednou až dvakrát do roka zkontrolovat Depositphotos
Pokud vlastníte studnu, měli byste ji ve vlastním zájmu pravidelně kontrolovat. Technický stav studny je totiž důležitý a měli byste se alespoň jednou či ještě lépe dvakrát za rok přesvědčit, že je vše v pořádku. Ale pozor! Pokud polezete dovnitř studny, můžete se i otrávit.

Vhodný čas pro kontrolu a případnou údržbu studny je na jaře a na podzim. Při pravidelné prohlídce studny si všímejte jak technického stavu vlastní konstrukce studny, tak i stavu vystrojení (potrubí a čerpadla). Ale především kontrolujte kvalitu vody.  

Prohlédněte konstrukci i potrubí

Z hlediska technického stavu je potřeba zkontrolovat, zda není poškozena konstrukce studny – rozbití či úlomky poklopu a skruží. Rovněž okolní terén (zemina, dlažba) by měl být neporušený. Nahlédněte také dovnitř studny, zda není zanesená či zda se uvnitř nenacházejí cizí předměty – zejména pokud poklop studny není dobře zabezpečen. Vrchní konstrukci studny zkontrolujte i z hlediska průsaku dešťových a okolích povrchových vod – tyto by dovnitř studny pronikat neměly.

Následně prověřte stav a funkčnost technologického vybavení – tj. potrubí a čerpadla. U potrubí si všímejte, zda jeho viditelné části nejsou prasklé či jinak poškozené. Ujistěte se, zda potrubí nemá netěsnosti. Všímejte si také koroze, zejména u kovových částí. U čerpadla zkontrolujte stav elektroinstalace.

Prověřte kvalitu vody

V případě, že používáte vodu ze studny na pití či jako zdroj pro váš bazén, určitě si nechejte udělat rozbor kvality vody v akreditované laboratoři.

Pravidelná technická kontrola studny by měla odhalit, zda není potřeba provést údržbu či rekonstrukci. Provedení kontroly je vhodné především po jarním tání sněhu, po přívalových deštích či po vniknutí a následném úhynu drobných živočichů. V posledně jmenovaném případě je přímo nutné studnu vyčistit a dezinfikovat.

Pozor na bezpečnost

Správná péče o studnu a případné čištění si obvykle vyžádají sestup do nitra studny. Při sestupu do studny však hrozí několik nebezpečí, která je nutno mít na zřeteli. Kromě pádu do hloubky připadá v úvahu i otrava podzemními plny.

Jednoduchý test

Otravu mohou nejčastěji způsobit metan a oxid uhličitý, ale i jiné plyny. Před vstupem do studny je vhodné provést nejprve odvětrání – nechejte studnu několik minut otevřenou. Následně je dobré zkontrolovat stav ovzduší ve studni. Lze použít detektor plynů nebo provést jednoduchou zkoušku pomocí svíčky.

Pokud na dno spustíte zapálenou svíčku (například v kbelíku), která po chvíli zhasne, je to známka nedostatku kyslíku a naopak zvýšeného obsahu oxidu uhličitého. Náhlé vzplanutí pak indikuje přítomnost metanu. Sirovodík se projeví silným citelným zápachem.

Pokud se projeví některé tyto indicie nebo je přítomnost nebezpečných plynů prokázána detektorem, je nutné zajistit dostatečné odvětrání ovzduší, což si může vyžádat potřebnou techniku. Na průběžné odvětrání je nutno myslet i v průběhu prací uvnitř studny.

Riziko otravy zmíněnými plyny není radno podceňovat. Případy otravy (i s úmrtím) jsou zaznamenávány bohužel každoročně.

A nezapomeňte ani na to, že do studny je nutné vždy sestupovat po bezpečném žebříku nebo stupadlech. O tom, jak správně vyčistit kopanou studnu, jsme psali zde.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Mariah Carey je oficiálně královnou Vánoc. Její sváteční hit jako první v historii získal diamantové...

Styl

Největší bludy odpůrců očkování proti covidu

Dům a zahrada

Udělejte radost svému mazlíčkovi. Psí a kočičí adventní kalendář zvládne vyrobit každý

Zavřít reklamu