Ekologický prostředek na mytí nádobí vyrobíte jen ze tří ingrediencí

Nádobí lze umýt i bez chemických přípravků
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Tipy a inspirace 
24. února 2020 10:11 / Depositphotos
  1   0
Nechcete mýt nádobí v prostředku, který je plný chemikálií? Máme pro vás návod, jak si vyrobit domácí jar na nádobí.

I když má většina rodin už doma myčku nádobí, čas od času se stane, že je potřeba nějaký kousek umýt ručně. Takže nákupu saponátu se čas od času určitě nevyhnete. Kdo dbá na ekologii, ten určitě sáhne po přírodních prostředcích na mytí nádobí. Ovšem ty nejsou zadarmo. Stejně tak někomu může vadit jejich plastový obal. Se špínou a mastnotou si přitom poradí ingredience, které máme běžně doma. A z nich si také můžete poměrně snadno vyrobit i prostředek na mytí nádobí.

Známé a prověřené duo

Kdo nerad používá v domácnosti průmyslové výrobky, ten ví, že ocet a soda je prověřená dvojice, která jim vždy pomůže. Poradí si prakticky s jakoukoliv špínou v domácnosti, přitom jsou ekologické, zdravotně nezávadné, nedráždí a jsou hlavně levné. S jejich pomocí vyčistíte kromě jiného zaneřáděné nádobí či mastnotu a zaschlou špínu z kuchyňského náčiní.

Leské a čisté

Pokud se pustíte do mytí nádobí ručně, určitě byste se měli řídit několika pravidly, abyste zbytečně neplýtvali vodou. Špinavé nádobí nikdy nedávejte společně do dřezu, protože jakmile na něj napustíte vodu, mastná špína se dostane na všechny kusy. Nádobí proto myjte postupně, začněte vždy od toho nejčistšího, jako jsou sklenice a hrnky, postupně přecházejte na špinavější kusy. Na běžné znečištění vám bohatě postačí horká voda s trochou octa, který má skvělé odmašťující účinky, navíc po něm bude nádobí krásně lesklé. Odolnou špínu nechejte odmočit. Nakonec nádobí ještě omyjte vodou s trochou citronové šťávy.

Co umí soda

Pokud vám dojde ocet nebo vám vadí jeho typický zápach, použijte do horké vody trochu jedlé sody. Na jeden litr vody vám stačí zhruba 4 lžíce sody. Na odolnější nečistoty použijte pastu, kterou vytvoříte z jedlé sody a vody. Soda si poradí i s připálenými hrnci. Jednoduše zasažené místo posypejte sodou, přidejte trochu vody a nechejte působit, případně krátce povařte.

Domácí jar

Dáváte-li přednost klasickému gelovému mycímu prostředku, můžete si doma celkem snadno vyrobit i vlastní. Navíc budete mít jistotu, že je opravdu ekologický.

Ingredience

  • 50 g přírodního neparfémovaného mýdla (může být i jádrové či olivové mýdlo)
  • 500 ml horké vody
  • lžička sody na praní

Postup

Mýdlo nastrouhejte a postupně jej přidávejte do horké vody. Míchejte tak dlouho, dokud se zcela nerozpustí. Teprve potom přidejte prací sodu. Při správném postupu dostane celá směs konzistenci gelu. Hotovou směs nechejte vychladnout a teprve potom ji naplňte do dávkovací lahvičky.  

Tip na závěr

Část vody můžete také nahradit odvarem z mydlice lékařské, což je rostlina s mnohostranným využitím. Uplatní se v kuchyni a dokonce i při praní oblečení. Více o této bylince jsme psali zde.

Šárka Sokolská | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Deset miliard let stará vybuchlá supernova nám znovu ukáže svůj výbuch. Jak je to možné a kdy se to stane?

Tech

Počítačem generovaných tváří přibývá. Oči prozradí, zda se na internetu díváte na člověka nebo...

Dům a zahrada

Ušetřit hodně peněz za topení v domě nemusí být tak složité. Vypěstujte si vlastní ekologické palivo

Zavřít reklamu