Jak správně vyčistit pračku, abyste zabili všechny bakterie

 Technika 
23. února 2020 13:04 / Blanka Štiková
  0
📷
7 fotografií v galerii
V pračce se může přemnožit několik druhů bakterií Pixabay
Jak už to bývá, tak každou věc v domácnosti je potřeba udržovat v čistotě kvůli hygieně. Ať už začneme u vybavení kuchyně, ložnice či koupelny. Jedním ze stěžejních spotřebičů, který v sobě může ukrývat mnoho bakterií, je také pračka, byť vás to možná překvapí.

Prvním signálem, že zanedbáváte čištění pračky, může být situace, kdy po doprání vyndáte vaše prádlo, a to je nevoňavé, i když jste na něj použili kvalitní prací prostředek a aviváž. Už jste někdy čistili vaši pračku a víte, jak na to účinně? Jak často ji vlastně čistit a co hrozí, pokud to nebudete dělat?

Proč čistit

Proč je vlastně nutné pračku čistit? Usazuje se v ní po praní totiž mnoho nečistot, jako jsou vlasy, mastnota či zbytky pracích prostředků atd. A takové prostředí je pak skvělým místem pro plísně a množení bakterií. Znečištění vaší pračky se může projevovat nepříjemným zápachem buď přímo z pračky, anebo dokonce i z vašeho čistého prádla. Říkáte si, kde se vezmou v pračce bakterie, když se v pračce pere na vysoké teploty? Tady je přesně ten „zakopaný pes“. Sami to jistě znáte, většinu prádla perete na 30 °C nebo 40 °C, víte ale už také to, že tyto teploty nezabijí všechny bakterie? Praní na nižší teploty jistě šetří energii i oblečení, ale bakterie neodstraní. V pračce, ale také na vašem oblečení se pak může přemnožit hned několik druhů bakterií, které vás mohou pěkně potrápit.

Bakterie v pračce

A co za nechtěné bakterie můžete mít v pračce, aniž byste o nich věděli? Najdete tam například střevní bakterie E. coli, která může způsobovat průjmová onemocnění či záněty močového měchýře. Dále pak můžete narazit na bakterie Salmonelly, která stojí za vznikem infekční průjmové salmonelózy. Ale nemusí chybět ani kožní bakterie typu Staphylococcus, ta zase může zapříčinit infekci močových cest. Ani jedno nezní vůbec lákavě. Bakterie E. coli je navíc zákeřná v tom, že se často může držet i na spodním prádle, proto se ho snažte prát raději zvlášť od ostatního prádla a po dopraní ho samozřejmě ihned z pračky vyndejte, aby nezůstávalo vlhké. Proti šíření bakterií pomáhá také jeden fígl, že k běžnému pracímu prostředku přidáte prací přípravek s obsahem bělidla na bázi peroxidu vodíku, který má dezinfekční schopnost.

Výzkum o výskytu bakterií v pračce

Přítomnost bakterií v pračkách zkoumali mikrobiologové z univerzity v Arizoně. Jejich zjištění bylo znepokojivé. Podle jejich tvrzení může být při praní plné pračky spodního prádla v prací lázni až 100 milionů bakterií E. coli a ty se prý pak snadno mohou přenést do další dávky prádla. Spodní prádlo dětí prý může v plné pračce obsahovat až desetinu gramu výkalů, ve kterých jsou přítomné bakterie E. coli, vir hepatitidy typu A, nonovir, rotavir či salmonela. Bakterii E. coli pak mikrobiologové našli v 10 ze 100 praček. Nebezpečí jejich výskytu prý vzniká zejména u lidí s otevřenými ranami nebo infekcemi, o kterých ani nemusí vědět. Pravidelným čištěním pračky se tomuto riziku vyhnete. Pamatujte však na to, že bakterie zabije jen velmi horká voda (to je 60 – 90 °C) a bělidlo. Spolehlivě je pak zabije i třeba žehlení.

Co nelze doporučit

Jak již bylo zmíněno, většina prádla se pere na 30 až 40 °C, to však na bakterie nezabere. Proto je vhodné alespoň jednou měsíčně buben pračky, tedy vnitřek, vyčistit pořádně. Na čištění bubnu existuje řada nejrůznějších čisticích přípravků, u kterých je vždy návod, jak je používat. Pak také existují různé „babské rady“, které prý rovněž pračku dobře vyčistí, jako je například čištění pračky jedlou sodou, kyselinou citronovou či octem. Od podobného čištění však většina výrobců praček odrazuje s tím, že jde o agresivní přípravky, které pračce nesvědčí a při nesprávném dávkování by dokonce mohly nenávratně poškodit buben, filtr i gumové těsnění. Je podle nich zkrátka poněkud riskantní používat „zastaralé“ metody údržby na moderní přístroje. Výrobci radí používat raději speciální čističe určené přímo na pračky.

Jak důkladně vyčistit

Ale možná stačí něco jednoduššího, co navíc vaší pračce neuškodí. Jak na to? Jednou za měsíc stačí v pračce prostě něco vyprat na 90 °C a pokud nemáte nic, co byste na tak vysokou teplotu mohli prát, pak perte alespoň na 60 °C, při tolika stupních je například vhodné prát ložní prádlo. Tím zabijete dvě mouchy jednou ranou a zbavíte bakterií jak vaše prádlo, tak i pračku. A pokud zrovna vůbec nic na vyprání při 60 °C či 90 °C stejně nemáte, tak prostě zapněte pračku na prázdno a tím ji zbavíte bakterií na dobro. To ale není vše, na vyšší teploty než 60 °C byste měli prát také v případě, že jste nemocní, to proto, aby se zabránilo přenosu nebezpečných patogenů. Prádlo nemocného by se mělo ideálně prát zvlášť a poté ho ještě vyžehlit, vysoké teploty bakterie spolehlivě zahubí.

Co vše ještě čistit

Některé pračky mají vlastní samočisticí programy, ale i přesto byste vaši pračku měli nechat aspoň jednou za měsíc běžet na 60 či 90 °C. To ale samozřejmě není vše, pračku je nutné zbavit veškerých nečistot. A když už necháte pračku prát na vyšší teploty, vydrhněte také důkladně rovnou všechny její části. K úplnému vyčištění pračky patří také údržba gumového těsnění, filtru či dávkovače na prací prášek a aviváž. Například na usazeniny existuje řada speciálních přípravků, které zabírají. Podle výrobců praček se například nemusíte bát sáhnout třeba po speciálním přípravku na čištění pračky, který je určený k likvidaci usazených nečistot, vodního kamene a zápachu. Můžete s ním čistit těsnění, filtr i zásobník na prací prášek.

Jak často a jak je potřeba je čistit? Nevynechejte gumové těsnění u dvířek pračky, na kterém se po praní usazuje hodně bakterií. Jak ho čistit? Nejlépe po každém praní ručně odstraňujte usazené nečistoty a gumu vytřete suchým hadrem.

Dále nepřehlédněte dávkovač pracího prostředku a aviváže, ten je ideální vyplachovat po každém praní a pořádně pak vyčistit alespoň jednou měsíčně. A jak dávkovač důkladně vyčistit? Minimálně jednou za měsíc byste měli vyčistit jak prostor pod dávkovačem, tak dávkovač samotný. Dávkovač vytáhněte a zbytky pracího prostředku spolu s usazeninami vyčistěte houbičkou či hadříkem namočeným do teplé vody, starší zubní kartáček vám pak pomůže dostat se na špatně přístupná místa.

Nezapomeňte ani na filtr ve spodní části pračky, jenž zachytává nečistoty, jeho zanesení může vést k trvalému poškození pračky. Udržujte ho minimálně 2x ročně. A jak ho čistit? Stačí ho vytáhnout, odstranit z něj nečistoty a propláchnout ho pod tekoucí horkou vodou.

Rada na závěr

Důležité je také nechávat pračku důkladně vyschnout, proto vždy po vyprání prádla nechávejte pračku větrat, to znamená, že nezavírejte jak dvířka od pračky, tak ani dávkovač pracího prostředku a aviváže. Místnost ideálně vyvětrejte a nechte pračku schnout alespoň 3 hodiny, tím zabráníte opětovnému tvoření vodního kamene a plísně. Pokud toto vše budete dodržovat, vaše pračka bude bez bakterií a nebude zapáchat. Dále čtěte: Nejčastější chyby, kvůli kterým ničíte svou lednici.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Meghan Markle obviněna vlastní sestrou z nezájmu o otce. Ten dostal mrtvici

Styl

Už jste poznali sílu adaptogenů? Pokud ne, je čas vyzkoušet byliny, které se v čínské medicíně...

Tech

Čína má nebezpečnou autonomní loď plnou autonomních dronů, které mohou operovat ve vzduchu, v terénu i...

Zavřít reklamu