Kombinování barev v interiéru bude hračka. Stačí se držet základních pravidel

Barvy dokáží interiér zútulnit a působit na vaši psychiku
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Interier 
05. března 2020 08:22 / Depositphotos
  2   0
Barvy dokáží s interiérem neuvěřitelné divy. Dokáží opticky místnost zvětšit, protáhnout i zateplit. Důležité je barvy dobře zkombinovat. Umíte to správně?

Možná si myslíte, že stačí koupit do interiéru nábytek a můžete bydlet. Pravda to sice je, ale tu pravou domácí atmosféru dodají interiéru nejenom doplňky, ale především barvy. Ty dokáží místnost nejen opticky změnit, ale také navodit pozitivní atmosféru, uklidnit mysl či naopak povzbudit chuť k jídlu. Důležité však je jednotlivé barvy i odstíny správně mezi sebou sladit. Prozradíme vám pár figlů, které zaručeně fungují.

Optické triky 

Pamatujte si tato základní pravidla. Vždy, když chcete něco zmenšit, používejte teplé, tmavší barvy a výrazné vzory. Chcete-li dosáhnout opačného pocitu, tedy rozšířit a zvětšit malou místnost, poohlédněte se po světlých odstínech a vždy volte bílý strop. Dlouhou místnost opticky zkrátíte tím, že nejvzdálenější stěnu vymalujete tmavší barvou. Tím ji opticky přiblížíte. Naopak krátkou místnost "protáhete" světlou barvou, případně zrcadlem. Nízký strop zase oddálíte studenými tóny, vysoký naopak teplými.  

Volte hlavní odstín

Mít útulný domov, který ladí, neznamená volit aktuální módní barevné trendy. Ty se totiž každý rok mění a málokdo si může dovolit každý rok malovat, kupovat nový nábytek a další dekorace. Při výběru barev platí, že méně znamená více. Myslete na to, aby byly v pokoji maximálně 3 – 4 barvy. Volte jednu dominantní barvu, kterou máte rádi a líbí se vám. A zbylé barvy už k ní jenom dokombinujte.

Jděte na to od podlahy

Při výběru barev se nejprve zaměřte na odstín věcí, které v budoucnu nebudete až tak často měnit. Zpravidla to jsou podlahy, dveře nebo okenní rámy. Snažte se tyto části interiéru volit v neutrální barvě, jako je bílá, šedá nebo hnědá. Teprve potom přemýšlejte o barvě nábytku a dalšího většího zařízení bytu. A jako poslední laďte tóny dalších doplňků jako polštáře, koberce, vázy, misky, eventuálně závěsy. Ty mohou být již ve výraznějších odstínech, které můžete po čase kdykoliv vyměnit. 

Slunce v interiéru

Ne každá barva se skutečně hodí do všech místností. Navíc různé barevné odstíny dokáží skutečně ovlivnit lidskou psychiku. Více na toto téma jsme psali zde. Zcela neutrální barvou, která se skutečně hodí do každé místnosti, je žlutá. Můžete ji použít do koupelny, kuchyně, ideální je také do dětského pokoje i do místností, které potřebují prozářit a rozsvítit. Pokud se přeci jen chcete řídit akutálními trendy, pak je letos v módě modrá a také odstíny zelené. Milujete červenou? Je to barva energie, a proto je vhodná především do místností, ve kterých potřebujete být aktivní a pracovití. Naopak neutrální barvou, která se hodí naprosto ke všemu, je šedá.

Stále váháte?

Pokud stále váháte, jaké barevné kombinace se k sobě hodí, s některou z těchto variant rozhodně neuděláte chybu:

  • hnědá – růžová – bílá – šedá
  • olivová – hnědá – krémová
  • hnědá – zelená – bílá
  • meruňková – bílá – hnědá
  • modrá – zelená – antracitová
Šárka Sokolská | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Průměrná délka života člověka roste. Vědci ale přicházejí se zjištěním, které je bude mnohé velkým...

Tech

Toto je nejmenší implantovatelný čip na světě. Sloužit má především v medicíně

Dům a zahrada

Kočky se mohou snadno přehřát. Pomozte jim překonat horké letní počasí

Zavřít reklamu