Na jakém prkénku krájet? Podle výzkumů je nejlepší dřevo

 Tipy a inspirace 
05. března 2019 10:46 / Šárka Sokolská
  6
📷
5 fotografií v galerii
O dřevěných prkénkách se říkalo, že se v nich usazují bakterie Depositphotos
Je lepší krájet na dřevěném nebo plastovém prkénku? Poslední výzkumy spíše nahrávají první variantě.

Dřevěná, plastová, mramorová, skleněná. Přesně z takových materiálů se dnes vyrábějí krájecí prkénka. Řada lidí se však těm dřevěným vyhýbá obloukem. Myslí si, že tento materiál je pro zpracování masa nevhodný, naopak zabránit množení bakterií dokáže plast. Jak se však ukazuje, není tomu tak.

Dřevo vydrží

Dřevěná prkénka mají svou historickou logiku. Jde o materiál, který je nejenom masivní, ale také poddajný. Maso se totiž mnohdy porcuje širokými sekerami i s kostmi, takže je nutné mít pod ním dostatečně hutný a pevný podklad. Odpůrci dřevěného materiálu však tvrdí, že takové prkénko je semeništěm bakterií, které se usazují v dřevě a špatně se odstraňují z drobných pórů.

Co zjistili vědci

Podle laboratorních testů to ale nemusí být pravda. Vědci z několika univerzit provedli testy s bakteriemi salmonely a listerie. Ty nanesli na dřevěné a plastové prkénko a zkoumali jejich působení. Zatímco na dřevěném podkladu během tří minut téměř všechny bakterie uhynuly, na plastovém podkladu uhynulo jen mizivé množství. Lze tedy předpokládat, že dřevěný materiál bakteriím neprospívá, zatímco plast jim nijak nevadí.

Vhodné alternativy

Jestli jste tedy věrní milovníci dřevěných prkének, klidně v tom pokračuje. Nicméně ani ať už používáte sklo, mramor, silikon, plast nebo dřevo, nesmíte zapomínat na kvalitní čištění. První dva uvedené materiály jsou z hlediska hygieny asi nejlepší, nicméně jejich nevýhodou je, že si o ně můžete rychle ztupit nůž, proto je třeba používat speciální nože. Velmi oblíbeným materiálem je silikon. Jeho výhodou je, stejně jako u plastu, že jej velmi snadno umyjete v myčce, kde se zničí většina choroboplodných zárodků.

Kartáček a ocet

Dřevěné prkénko naopak do myčky dát nelze, protože se v ní ničí. Na čištění je nejvhodnější  kartáček, kterým snadno vyčistíte i hlubší rýhy a póry, které na prkénku po krájení zůstanou. Místo jaru ale použijte ocet. Kyselina octová je nejlepší dezinfekce. Když krájíte na prkénku maso, nechte ocet pořádně dlouho působit a následně jen opláchněte v teplé vodě. Skvělé dezinfekční účinky má také kyselina citronová, která se dá použít prakticky na čištění celé domácnosti. Více tipů na její využití jsme psali zde.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Michal David otevřeně o největších hitech, Gottovi i o tom, co mu pomohlo po ztrátě malé dcery

Styl

Jak odhalit první příznaky sezonní afektivní poruchy. Někdy tento zimní stav může být opravdu vážný

Tech

Zázračné armádní stroje jako V-22 Osprey nejsou až takovým zázrakem. Tesla patentoval letadlo s...

Zavřít reklamu