Jak je to s televizí v ložnici? Hrozí lidem rakovina nebo naopak bohatý sexuální život?
Obecně platí, že ložnice má být místem, které by mělo poskytnout pohodlný spánek, kde by člověk měl načerpat potřebnou energii. Jakou roli v tom hraje televize? Podle mnohých odborníků docela zásadní!
Televize a spánek
Existují názory, že televize poklidný spánek narušuje. Odpůrci poukazují hlavně na takzvaný elektromagnetický smog. V místnosti totiž vzniká elektrické pole hned po zapojení elektrického spotřebiče do zásuvky, i když zůstává vypnutý. To údajně může vyvolat bolesti hlavy, poruchy spánku, deprese, srdeční a oběhové potíže. Po zapnutí potom vzniká pole elektromagnetické, jehož vlnění prý má negativní vliv na imunitu, fungování srdce, nervů i svalů. I z toho důvodu specialisté doporučují dodržovat vzdálenost od přístrojů alespoň metr, raději dva, a na noc televizi pro jistotu odpojit ze sítě.
Na druhou stranu mnozí lidé tvrdí, že právě televize jim umožňuje při zdlouhavých večerech sledovat oblíbené pořady nebo vytvořit zvukovou kulisu, která jim ulehčuje usínání. Lékaři ale mají jasno - televize do ložnice nepatří! Spánek při zapnuté televizi prý není tak kvalitní a vaše tělo a mysl si dostatečně neodpočine.
Zabiják sexu?
V souvislosti s televizí v ložnici se také hodně mluví o jejím vlivu na sexuální život. Údajně doslova zabíjí milostný život! Ovšem britští vědci provedli výzkum, ze kterého vyplynulo něco zcela jiného! Partneři, kteří mají ve své ložnici televizi, podle něj mají dvakrát více sexu než ti, kteří se chodí dívat na televizi do obýváku. Výsledky výzkumu zaskočily i samotné vědce.
Je mezi televizí a rakovinou spojitost?
Vědci ze Švédska ale pro změnu přišli s jiným, daleko závažnějším výzkumem. Televizní přijímače v ložnici prý zvyšují riziko rakoviny u člověka! Elektromagnetické vlny z přístroje jsou prý zachycovány kovovými pružinami v matraci, spojí se a nasměrují na tělo. Je to prý tak, jako by člověk spal na aktivní anténě. A právě v 70. letech, kdy se začaly televize masově prodávat, přibylo mnohonásobně případů rakoviny prsu a kůže. A protože většina Evropanů spí na levé straně, je tím vysvětlen také nárůst rakoviny v této části těla.
Tuzemští lékaři se ale ke studii švédských kolegů staví skepticky. A teorii o televizi u postele a jejím vlivu na onemocnění rakovinou odmítají potvrdit. Prý je to podobné, jako když se před lety říkalo, že mobily způsobují nádorová onemocnění, ale nikdy to žádný seriózní výzkum neprokázal.
Velké dilema
Pokud tedy řešíte dilema, zda televizi v ložnici mít nebo ne, ujasněte si, co je pro vás v ložnici důležité, čemu sami dáváte přednost. Jestliže se rozhodnete mít televizi v ložnici, vybírejte z takových typů, které jsou málo hlučné, a intenzita světla vycházející z obrazovky není oslňující a nepříjemná. Pravidla pro umístění televize neexistují, ale vhodnou volbou je situovat přijímač naproti postele.