Vánoční vůně, bez které by to nešlo

 Tipy a inspirace 
22. prosince 2016 16:02 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Tiše a ochotně purpura na plotně voní…  Internet
Purpura patří ke tradici staročeských Vánoc. Podle některých zdrojů pochází pálení purpury ze starého keltského zvyku.

Vánoční čas má každý z nás spojený s určitými vůněmi. Někomu se jako první vybaví vůně čerstvě upečených vanilkových rohlíčků, jiný ucítí jehličí a dalšímu se sbíhají sliny při představě vůně linoucí se na Štědrý den z kuchyně od smaženého kapra. A pro mnoho lidí k Vánocům neodmyslitelně patří vůně purpury, vždyť se o ní zpívá i v jedné známé a krásné vánoční písni od dvojice Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra. Také jste slovo purpura už mockrát slyšeli, ale pořád si nejste jisti, o co vlastně jde?

Purpura je směs aromatických bylin a koření s přidáním vonných esencí, jejímž pálením se vytváří tradiční vůně. Tu ve sváteční době vánoční používaly ke zpříjemnění atmosféry domova už naše prababičky. Purpura se složením dá přirovnat k voňavé směsi pot pourri, oproti ní se ale z purpury díky zahřívání či pomalému doutnání vůně uvolňuje mnohem intenzivněji. Purpuru si můžete koupit hotovou v obchodě nebo si ji namíchat sami doma podle sebe a toho, co příjemně voní právě vám.

Jak pálit purpuru?

V první řadě je třeba si vysvětlit, že nejde doslova o pálení, purpura nikdy nemá přímo hořet plamenem. Měla by se jen zahřát, případně mírně doutnat, aby se právě teplotou z ní efektivněji uvolnily všechny vůně. Dříve ji nechávaly hospodyňky doutnat na plotně kamen po vaření, kamna už dnes ale téměř nikdo z nás doma nemá. Stejně však můžeme purpuru dát na sklokeramickou desku vařiče nebo na železný plát na sporáku s nastavením na nízkou teplotu, ovšem raději pod ni umístíme alobal. A rozhodně na ni ani tak nesmíme nezapomenout! Druhou možností je nasypat ji do aromalampy místo obvyklé vody s olejíčkem a nechat ji zahřát pomocí plamene svíčky, to vykouzlí navíc i romantickou atmosféru. Ale tou nejjednodušší a nejbezpečnější možností určitě je postavit prostě misku nebo nějakou podložku s ní na ústřední topení, tak máte jistotu, že vám ani při neopatrnosti nevzplane.

Purpura je jedním ze symbolů Vánoc a tak ji určitě vyzkoušejte i u vás doma. Vždyť příjemná vůně v nás dokáže vždy probudit pocit klidu a pohody, a právě ten by měl být o Vánocích tím hlavním.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Michal David otevřeně o největších hitech, Gottovi i o tom, co mu pomohlo po ztrátě malé dcery

Styl

Jak odhalit první příznaky sezonní afektivní poruchy. Někdy tento zimní stav může být opravdu vážný

Dům a zahrada

Zimní tip, jak načechrat a vyčistit koberec. Sníh to dokáže a vrátí mu i barvy

Zavřít reklamu