Letošním barevným hitem v bydlení jsou tyrkysové odstíny

 Interier 
26. ledna 2018 13:09 / Marie Popelková
  1   0
📷
7 fotografií v galerii
Tyrkysová dodá interiéru zvláštní kouzlo Shutterstock
Podle světových designerů bude letošním hitem v interiérovém designu mimo jiné i tyrkysová barva. Tento odstín nepatří zrovna mezi ty nejvyužívanější a je třeba vědět, jak s takovou barvou nejlépe zcházet.

Každá barva má podle odborníků vliv na naši psychiku. Tyrkysová v sobě snoubí blahodárné účinky modré a zelené a tím nás očišťuje a zároveň posiluje. Má uklidňující účinky na tělo i duši. Podporuje naše sebevědomí a fantazii. Podle Feng-Shui přináší tato barva do domova nejen klid, ale i štěstí a bohatství. Další módní barvou letošního roku je podle designerů i fuchsiová, tedy odstín růžové. O tom, jak s růžovou barvou naložit v interiéru, jsme psali zde.

Jde o velmi výraznou barvu a pokud se pro ni ve vašem interiéru rozhodnete, zacházejte s ní opatrně. Tyrkysová barva ale každopádně vždy dodá prostoru šmrnc. Podobně jako u jiných barev i tyrkysová barva má mnoho odstínů - může být nazelenalá nebo modřejší, světlá a také sytější tmavší. Ve Feng-Shui je tyrkysová barva spojovaná s prvky voda a dřevo. Podle tohoto rozdělení je vhodné umístit tyrkysovou barvu do východní, jihovýchodní a severní části domu.

Pláž, Mexiko nebo glamour?

Tyrkysová barva výborně ladí s dřevěnými doplňky, rostlinami a vodními prvky, jako jsou akvária, fontány a bazény. Je dobrou volbou pro výmalbu míst určených pro odpočinek a relaxaci. Uvolňuje stres a má uzdravující a zklidňující účinek.

Světle tyrkysová barva, připomínající jasnou oblohu, dokáže opticky zvětšit malý prostor. Působí čistě a příjemně. Je ideální barvou pro koupelny, ale můžete ji samozřejmě použít i do obytných prostor. Spojením tyrkysové s jasnou či teplou bílou získáte dojem pláže, v kombinaci s hnědožlutou hořčicovou zase starého Mexika. V kombinaci se zlatou získáte pro změnu okouzlující dojem glamour stylu.

Pohrajte si s kombinacemi

Při zařizování interiéru lze tyrkysovou barvu kombinovat se dřevem a rostlinnými vzory. Tyrkysová vypadá úžasně v kombinaci s citrusovými tóny, zejména s limetkou. Skvěle funguje s jinými odstíny modré i jejím nejtmavším odstínem námořnické modré. Tvoří výjimečný pár s červenou. V interiérech často evokuje například tropické oblasti Karibiku.

Velmi oblíbenou variací tyrkysové je barva Teal (z angličtiny přeloženo jako modrozelená). Jde o temnější odstín tyrkysové. Chcete-li prostoru přidat na dramatičnosti, určitě sáhněte po této barvě. Je to barva nekompromisní a sebejistá. Stejně tak bude působit i každá místnost, ve které ji použijete.
 
Světlejší odstíny tyrkysové jsou vhodné pro použití v koupelnách a jsou vhodné také v ložnicích. Jsou klidné a relaxační a dobře si rozumí s řadou dalších barevných odstínů.

Jste-li temperamentní a prostory řešené v jemných něžných barvách považujete za nudné, sáhněte po kombinaci tyrkysové s dalšími výraznými odstíny barev.

Kam se tyrkys nehodí

Podle Feng-Shui jsou ale i místa a případy, kde tyrkysová barva vhodná není. Je to například jižní sektor domu, který odpovídá za úspěch, slávu a společenské uznání. V jižním sektoru by totiž měl dominovat prvek oheň. Především modřejší odstín tyrkysové barvy by ho mohl tlumit.

V centrálním a jihozápadním sektoru domu není tyrkysová barva také příliš vítaná. Sem je lepší zvolit barvy prvku země. Pro svůj zklidňující účinek se nedoporučuje použití tyrkysové barvy pro výmalbu sportovních areálů a všude tam, kde je třeba podpořit fyzickou aktivní energii (obchody se sportovním oblečením, fit centra, posilovny atd.).

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Paris Hilton se bude za pár dní vdávat. Svatební hostina bude na dědečkově panství

Styl

Co je transepidermální ztráta vody a jak ovlivňuje vaši pleť

Tech

Jak na instalaci Windows 11 na nepodporovaných PC. Krok za krokem

Zavřít reklamu