V koupelně může být i dřevěná podlaha. Nevěříte?

Díky speciální technologii dnes dřevo obstojí i v koupelnách
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Interier 
29. ledna 2018 15:46 / Internet
  1   0
Dřevěná podlaha byla součástí interiéru po mnoho staletí. I dnes se různé druhy dřeva používají v různých místnostech. Nahrává jim, že do popředí vstupují ekologické požadavky. I proto se dřevo prosazuje také v koupelnách.

Dřevo splňuje požadavek na stabilitu, trvanlivost i teplo podlahy. Je oblíbené pro svůj útulný a přírodní vzhled vytvářející pocit tepla a kvality. Nevyžaduje náročnou údržbu a s pravidelnou péčí se může stát podlahou na celý život.

Dřevo má své výhody i nevýhody

Dřevo zůstává živým organismem, který reaguje na změny vlhkosti vzduchu, protože jeho vlákna vsakují vodu a zvětšují tak svůj objem. A v suchém prostředí se sesychají a objem zmenšují. Kvůli těmto změnám dřevo praská, mezi jednotlivými prkny se tvoří spáry, kam se při úklidu snadno zanáší nečistoty.

Povrchová úprava dřeva může těmto změnám částečně zabránit, ale přesto se dřevěná podlaha běžně nedoporučuje používat do koupelen, kuchyní, předsíní a chodeb, zpravidla pod ni navíc nejde umístit podlahové topení.

Speciální technologie nevhodné vlastnosti dřeva eliminuje

Nevýhody odpadají, pokud si pořídíte dřevěnou podlahu z takzvaného thermo dřeva. Díky speciální technologii se nejprve surové dřevo pomocí páry a tepla ve výši do 205 stupňů Celsia vysuší, čímž se odstraní veškeré nežádoucí vlastnosti.

Neživé dřevo je poté odolné proti mikroorganismům, jako jsou zárodky hub či plísní, ale také se nemůže stát obydlím různých hmyzích škůdců. Podlahy jsou netoxické, neobsahují žádné zdraví škodlivé látky, takže jsou přímo ideální i pro alergiky.

Zároveň zůstává dřevo stabilní, protože odolává vlhku, nerozpíná se, ani nesmršťuje. Přesto si ale zachová pružnost a další tradiční kvality dřeva.

Upravené dřevo odolá i vlhkému prostředí

Toto dřevo se hodí i do místností, kde chcete použít podlahové topení, neboť podlaha nepracuje, avšak teplo propustí. Výhodou bude i snadný přístup k topení. V případě závady stačí jednoduše odmontovat příslušnou část podlahy a pak ji zase vrátit na své místo.

V koupelně má takováto dřevěná podlaha mimo jiné i tu výhodu, že má přirozeně hřejivý účinek. Není tedy nutné instalovat pod ni podlahové topení.

Dřevěnou podlahou podpoříte ekologii

Pochází z evropských listnatých dřevin, které po thermo úpravě dosahují vlastností tropického dřeva. Dlouhá přeprava dřeva z plantáží a deštných pralesů, které tvoří plíce planety, vyžaduje velkou spotřebu paliva a zatěžuje ovzduší. K výrobkům prezentovaným na českém trhu však slouží evropské dřevo, především dub. O skvělém nápadu do koupelny, který vám ušetří peníze, jsme psali v našem dalším článku.

Jan Novák | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Vědci mají ambiciózní plán. Jedna biologická firma se chystá pomocí nových technologií vzkřísit...

Tech

Americká bezposádková loď umí sama vypouštět ty nejnebezpečnější rakety světa

Dům a zahrada

Začíná období dýní. Je potřeba sklidit je ve správný čas, jinak vám do jara nevydrží

Zavřít reklamu