Před odjezdem na dovolenou myslete na zabezpečení svého obydlí

Před odjezdem na dovolenou je třeba myslet na zabezpečení bytu.
 Tipy a inspirace 
26. června 2017 19:21 / Shutterstock
  0   0
Zabezpečit či ochránit obydlí - byt v době letních dovolených je problém, který trápí ne jednoho z nás.

Před odjezdem na dovolenou nezapomeňte řádně zabezpečit svůj majetek. Nechcete přece po dovolené zjistit, že vám v domě či bytě chybí cennosti, že si někdo „vypůjčil“ vaši elektroniku, či vám rozbil zařízení vašeho domova. 

Hlavně diskrétně

Dlouho očekávaná vysněná dovolená je něco, co si člověk jen nerad nechává pro sebe. Proč se nepochlubit blýskavými letenkami na Kanáry? Jednoduše – kvůli bezpečnosti. Policisté i pojišťovny jednotně tvrdí, že o vašem odjezdu by mělo vědět co nejméně lidí. Zveřejňování času odjezdu z domova, ideálně na sociální síti, je v podstatě pozvánkou pro všechny možné nenechavce.

Požádejte sousedy o kontrolu

Je vhodné, aby byt nebo dům, který na čas opouštíte, někdo alespoň občas zkontroloval. Požádejte například někoho z rodiny nebo sousedy, kterým důvěřujete, ať váš byt či dům v průběhu vašeho pobytu mimo domov čas od času zkontrolují . Sousedé mají váš dům neustále na dohled a poznají, když se děje něco podivného. 

Zařiďte si vybírání poštovní schránky

Mnozí majitelé zapomínají na to, že během těch pár dnů, co budou pryč, jim určitě přijde nějaká pošta. Zloději mnohdy tipují byty k vykradení právě podle poštovních schránek. Jsou-li totiž plné dopisů a reklamních letáků, je nasnadě, že majitelé už nějaký čas nejsou doma a mohou tak jít na věc. Poproste opět své sousedy, zda vám nemohou poštu vybrat a uschovat ji u sebe do vašeho příjezdu.

Zajištění oken

Nejvíce zneužívány jsou okna hlavně v přízemních prostorách (16%), dále okna sklepní, vikýře a násypné otvory (11%) a balkónová okna a dveře (10%), jak dokládají statistiky ministerstva vnitra. Zdálo by se, že okna se nedají chránit jinak, než řádným zavřením, ale i zde existují účinné ochranné prostředky, které znemožní či alespoň znesnadní vniknutí lupiče do bytu touto cestou.

Uzamčení dveří

Před odjezdem se ubezpečte, že jste zavřeli a zamkli všechny dveře, okna a další přístupy do nemovitosti. Zloděje od pokusů překonat vstupní dveře do objektu odradí kvalitní zámek. A určitě víte, že samotné dveře by měly být z vyšší bezpečnostní třídy. V současnosti lze na našem trhu naleznout dveře 4 bezpečnostních tříd. Ke kvalitním a těžko překonatelným dveřím náleží dveře 3. a 4. třídy. Jejich překonání, pokud jsou opatřeny kvalitní zámkem a kováním, je s obyčejnými nástroji, které zloději běžně používají, velmi těžké až nemožné. K tomu, aby se člověk bez klíčů dostal skrz takové dveře do bytu, by musel mít skutečně špičkové nářadí, které používají například hasiči při svých zásazích.

Vypnout, zhasnout, odjezd

Před odjezdem je nutné zabezpečit dům nejen proti vnějším hrozbám, ale rovněž i těch vnitřním. Byt či dům nám totiž může notně poškodit nedotažený vodovodní kohoutek či zapnutý plynový hořák. Než tedy zaklapnete kufr u auta a vydáte se na dalekou cestu, je dobré zkontrolovat, zda jsou vypnuty všechny spotřebiče, které by mohly být nežádoucím zdrojem tepla – např. sporák, žehlička, trouba. Během odchodu zhasněte všechna světla, přičemž je dobré vypnout přívod elektrického proudu (pozor avšak na lednici či mrazák, ty se bez el. proudu neobejdou!). Rovněž je dobré odpojit televizory a další audio-video zařízení a počítače od antény, ale i ze sítě, aby v případě bouřky nedošlo k jejich poničení. Zároveň ušetříte za energii, kterou by jinak tato zařízení spotřebovala ve stand-by režimu. Zkontrolujte dotažení vodovodních kohoutků, abyste jednak nevytopili sousedy a zároveň se následně nedivili, až přijde účet za vodu.

Co všechno vypnout před odjezdem na dovolenou

• TV, hi-fi, video, CD-DVD přehrávače, počítače, 
• kotel, sporák, trouba, klimatizace,

Co rozhodně nevypínat

• alarmy, venkovní osvětlení na fotobuňku, topení v době zimní dovolené (ideálně nechat vytápět na cca 16°C), lednice a mrazák, vzduchová filtrace v akváriu, topení v teráriu, apod.

I voda bývá zrádná

Je-li to možné, doporučuje se i vypnout přívod vody do bytu a rozšířit případné pojištění na vytopení bytu. Občas se stane, že oproti vší naší snaze prostě praskne potrubí nebo sousedovi přeteče vana – a na stropě nám hned vznikne krásný atlas světa.

Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

V Asii byl objeven vrak neznámé ponorky. Experti se domnívají, že by se mohlo jednat o plavidlo z druhé...

Tech

Google už neumožní aplikacím sledovat nevěrné partnery

Dům a zahrada

Myslete na bezpečnost vašeho psa. Rozsviťte ho za podzimních procházek, možností je hned několik

Zavřít reklamu