Světlo musí ladit s interiérem. Neméně důležité jsou ale i jiné věci

Lustr musí být nejen krásný, ale i praktický
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Interier 
22. listopadu 2017 08:13 / Pixabay
  0   0
Korunou každé místnosti je hlavní světlo. Obvykle ale nemají lidé jen jeden lustr, ale i řadu lamp a lampiček, které dokreslují atmosféru i design interiéru. Každé osvětlení však nabízí něco jiného a je třeba vybrat to ideální pro vaši domácnost.

Lampy a lustry plní v každém interiéru hned dvě role - přes den se můžete kochat jeho krásou a po setmění budete potřebovat jejich světlo. Vzhled lustru nebo lampiček je důležitý a určitě byste osvětlení měli vybírat i s ohledem na to, jak máte tu kterou místnost zařízenou. Ta praktická funkce světel je ale ještě podstatnější.

Než si svítidlo vyberete, měli byste si uvědomit, jakým způsobem byt využíváte, s kým ho sdílíte a co vlastně od lustru nebo lampy očekáváte. Pro velkou rodinu s dětmi je takřka nutností dobré osvětlení nad jídelním stolem, vášniví čtenáři zase musejí více času věnovat výběru lampičky, jejíž světlo by mělo být nasměrovatelné, školáci, studenti a lidé pracující doma se zase neobejdou bez opravdu kvalitní stolní lampy.

Ideální je, když se může rozmístění svítidel i zásuvek a vypínačů řešit před postavením novostavby nebo řešením rekonstrukce. I když už ale máte vše hotovo, lze s osvětlením dobře pracovat. O tom, jak vybrat osvětlení podle zásad Feng Shui, jsme psali zde.

Design a kvalita

Nádherné kousky už není v dnešní době problém sehnat, designu svítidel se věnují světoví návrháři. Pokud ale chcete vsadit na jistotu, poohlédněte se po svítidlech ze Skandinávie. Právě tamní designeři patří k naprosté špičce v oboru.

V zemích jako Dánsko, Švédsko, Norsko nebo Finsko trvá noc skoro půl roku a právě díky zkušenosti s brzkým stmíváním více než kde jinde vědí, jak do místnosti vnést zářivé světlo. Navíc návrháři ze severu jsou jedničkami v osobitém a útulném designu. Často pracují s kovem a jejich lampy mívají obvykle průmyslový vzhled. Skvěle prý například funguje, když lampu zavěsíte nízko a její světlo necháte dopadat na teplý povrch dřeva - po celé místnosti se najednou rozlije příjemný teplý tón. Navíc Skandinávci vědí, že čím více zdrojů světla v místnosti použijí, tím lépe.

Trendy

Trendy se neustále vyvíjejí a neminou žádnou oblast, a to ani svět lustrů a lamp. Vždy je ale nejdůležitější dát na svůj vlastní cit než na obrázek z luxusního katalogu.

Aby vám lustr nebo lampa brzy nezevšedněla, můžete si vybrat nějaký kousek v nadčasovém designu. Kombinace dřeva, betonu nebo korku bude fungovat vždy bez ohledu na módní výstřelky. Milovníci přírody se pak mohou poohlédnout po osvětlení vyrobeném z nejrůznějších recyklovaných materiálů, in jsou například lampy ze stavebního odpadu. Na českém trhu jsou k dostání například variabilní roksorové lampy s betonovým základem. 

Funkce světel

Hlavní světlo by mělo mít silnější žárovku. Může být matné nebo s krytem, které světlo rozptýlí a díky tomu neoslní.

Moderní obloukové lampy dokáží osvítit podstatnou část obýváku, světla s úložným prostorem zase do určité míry plní funkci nábytku a některá osvětlení zase můžete ovládat vypínači, kterými lze změnit podle nálady intenzitu nebo barvu světla.

Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Záhadu ruského podzemního komplexu se snaží vědci rozluštit pomocí snímačů kosmických částic

Tech

V Číně jezdí nejrychlejší vlaky. Dočká se i Česko v nejbližších letech takto rychlých vlaků?

Dům a zahrada

Chcete kuchyň podrobit úpravám, ale nevíte si rady? Pomoci vám může umění Feng Shui

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu