Špatné osvětlení může způsobit únavu i blbou náladu. Zkuste světlo vybrat podle Feng Shui

 Interier 
10. července 2017 08:48 / Marie Popelková
  0
📷
5 fotografií v galerii
Pokud chcete do bytu vnést hamonii, vybírejte osvětlení podle zásad Feng Shui Shutterstock
Nedostatek světla nebo špatně zvolené osvětlení může mít dopad na lidskou psychiku. Člověk pak může být například unavený nebo se cítit úplně bez nálady. Abyste se v bytě cítili dobře, je nutné vybrat správné osvětlení a umístit jej v interiéru na vhodné místo. Inspiraci vám může přinést i starověké čínské umění Feng Shui.

Možná jste osvětlení v bytě dosud považovali za nepodstatné, ale to, jak máte osvětlený domov, skutečně ovlivňuje váš život, zejména náladu a energii. Pokud vám tedy doma neustále něco vadí a dodnes jste nebyli schopni identifikovat co, možná byste se právě na výběr osvětlení a jeho vhodné umístění měli také zaměřit. Čínská nauka Feng Shui pracuje s řadou prvků, které by měly společně vytvářet harmonii a aktivovat pozitivní energii.

O proudění pozitivní energie se podle Feng Shui postarají předměty rozmístěné po bytě, orientace bytu ke světovým stranám, umístění dveří, oken a v neposlední řadě také správné světelné poměry. Základem úspěchu je, když je místnost dostatečně prosvětlená – přes den světlem denním, večer pak světlem umělým.

Abyste navodili světelnou pohodu, existují podle Feng Shui jistá pravidla, která je třeba dodržovat.

1. tvar svítidla

Jedním ze zásadních pravidel při výběru osvětlení do interiéru je nevybírat si lustry a svítidla s ostrými hranami. Pokud si na takové osvětlení potrpíte, pak se zaměřte alespoň na to, aby hrany a ostré úhly nebyly namířeny na vás, ale na strop. Ostré hrany totiž ve Feng Shui symbolizují hroty šípů, které jsou náznakem jistého ohrožení, a tak by se člověk v takové místnosti necítil příliš dobře. Mnohem lepší je tedy zakoupit si lustr či jiné osvětlení oblejších tvarů.

2. velikost svítidla

Velikost ústředního lustru by měla být vždy úměrná velikosti dané místnosti, jinak by způsoboval jistou disharmonii a vnášel do místnosti neklid. Do nižších místností se hodí nenápadné přisazené stropní svítidlo, které ji pomůže opticky zvýšit. Naopak do vysokých místností se skvěle hodí závěsný lustr, jenž je opticky sníží.

3. materiál svítidla

Jako nejvhodnější ze všech materiálů se jeví křišťál, který představuje čistou pozitivní energii. Evokuje pocit tepla a je přirozeným poslem světla. Křišťál také pomáhá stabilizovat energie a rozzářit temné místnosti či chodby. Zklidňující účinky křišťálu je možné pozorovat nejen na lidech, ale i na zvířatech.

4. volba žárovky

Domů si vždy vybírejte žárovky, které dávají teplé světlo. Jsou mnohem lepší než studené bílé zářivky. Těm byste se měli vyhnout zejména v ložnici. Pokud to lustr či jiné svítidlo umožňuje, vyhýbejte se také obnaženým žárovkám. Velmi vhodné je zejména do obýváku či ložnice tlumené decentní osvětlení. Také světlo lamp by mělo být měkké, příjemné na oči a vhodné pro relaxaci. Je dobré, když je osvětlení vybaveno stmívačem, díky němuž je možná plynulá regulace intenzity světla podle aktuální příležitosti a nálady.

5. umístění svítidla

Pokud má místnost pravidelný tvar, je tedy čtvercová, nebo obdélníková, měl by být lustr umístěn v jejím středu, protože tak posílí energetické centrum. To je zodpovědné za rovnoměrné a harmonické rozdělení energií, má vliv na zdraví a vitalitu obyvatel domu či bytu. Ideální je, když si do obývacího pokoje pořídíte lustr s pěti žárovkami, protože číslo pět navíc posiluje centrální energie. V tomto případě je ale velmi důležité, aby byly všechny žárovky funkční. Jestliže byste chtěli ještě více posílit centrální energie, můžete do středu místnosti zavěsit duhový křišťál. U asymetricky řešených místností je dobré, když většina obvodových stěn směřuje ke světlu, které může být umístěno i zcela mimo místnost - např. na zahradě. Světlo pak společně s rohy místnosti vytváří pravidelný tvar. Pomocí světla tak lze upravovat chybějící sektory v domě.

Lustr v obýváku by nikdy neměl být z hlediska bezpečnosti zavěšen nad sedačkou, zejména pokud je velký a těžký. Člověk by si totiž podvědomými myšlenkami zřícení lustru sám přivolal. Když se přeci jen pro velký a těžký lustr rozhodnete, mějte pod ním volný prostor. Lustr zkrátka nikdy nesmí ohrožovat obyvatele bytu. Také do ložnice nad postel bychom měli vybírat takové světlo, které působí lehce a nenápadně. Hodí se například kulaté, které přiléhá ke stropu. Velmi oblíbené jsou rovněž stojací lampy, které pomáhají doplňovat a zesilovat energii. Jejich světlo by mělo směřovat vždy ke stropu, nebo na ostré rohy, trámy a šikminy, protože tím dochází ke snižování jejich negativního vlivu. Pokud by světla směřovala k zemi, působilo by to na energii čchi jako negativní světelná sprcha. Pro tyto účely je možné také úspěšně využívat bodová světla.

Svíčky jako symbol harmonie

Čajové svíčky umožní dodat prostoru jedinečnou atmosféru. Vzhledem k tomu, že místnost nedokážou nijak zvlášť osvětlit, jsou brány spíše jako doplněk. Pokud v jižní části domu či bytu zapálíte červenou svíčku, posílíte tím podle Feng Shui úspěch. Když toto uděláte v jihozápadní části, utužíte lásku a partnerství, na severovýchodě domu zase zapálenou červenou svíčkou podpoříte vědění a schopnost učit se. V ložnici by neměla chybět solná lampa, která nejenže má blahodárné účinky na lidské zdraví, ale také do ní umí vnést příjemnou a romantickou atmosféru.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Valentýn ve velkém stylu?! V odstínech růžové jej slavila A.n.d.u.l.a, Sharlota a Angie Mangombe

Styl

Jak nosit pánské kotníkové boty?

Tech

České zbrojovky jedou naplno, nyní získaly technologii systému automatického granátometu MK 47