Údržba skleněných dveří nemusí být tak náročná, jak se na první pohled může zdát
Prosklené dveře vypadají skvěle, ať už si pořídíte celoskleněné, s neprůhledným sklem či jen s malými skleněnými dekorativními díly.
Asi největší výhodou a nejčastějším důvodem, proč si lidé prosklené dveře do domácnosti pořizují, je fakt, že prosvětlí prostory vašeho domu nebo bytu. Oceníte to například v pracovně, v kuchyni, v obývacím pokoji či v jídelně.
Nejčastějí mýty
Lidé si často myslí, že s prosklenými dveřmi automaticky přichází ztráta soukromí. Nemusí to být pravda. Vyrábějí se totiž prosklené dveře s neprůhlednými mléčnými skly, s kouřovými skly nebo alespoň s takovými skly, přes které lze vidět jen rozmazané obrysy.
Obávat se nemusíte ani vyššího hluku. Prosklené interiérové dveře mají totiž podobné protihlukové vlastnosti jako klasické dveře, příliš si v tomto ohledu tedy nepohoršíte.
Najdou se i tací, které od pořízení skleněných dveří odradí strach z toho, že jde o příliš křehký materiál. U prosklených dveří se však používá velmi tvrdé sklo, které má do křehkosti daleko. Dobře v interiéru vypadá i grafosklo, o kterém jsme pali zde.
Jak je to s údržbou
Skleněné pokojové dveře také v mnohých vyvolávají obavy z jejich náročné údržby. Strach ale rozhodně není na místě, a to ani v případě, že si pořídíte dveře s pískovaným sklem. Když se budete řídit našimi radami, budete mít i pískované sklo vyčištěné za pár minut.
Ať už máte dveře z jakéhokoliv skla, vystačíte si s horkou vodou a utěrkou z mikrovlákna, která zachytí špínu i bakterie. Do vody můžete přidat některý z přípravků na mytí skel, a potom lešticím přípravkem sklo pokojových dveří pěkně nablýskat. Když bude leštěnka obsahovat alkohol, ulehčíte si práci a efekt bude stát za to.
Správná údržba pískovaného skla
Pískované sklo interiérových dveří umývejte pouze čistou teplou vodou. V případě většího znečištění lze použít jen velmi malé množství běžně používaného prostředku na nádobí. Voda ale nesmí nikdy výrazně pěnit.
Sklo myjte vždy s minimálním množstvím vody. Když použijete vody moc, bude sklo bytových dveří dlouho schnout a vytvoří se na něm mapy. Pokud používáte hadřík, volte takový, který nepouští barvu ani vlákna. Ideální je utěrka z mikrovlákna, popřípadě houbička bez drsného padu.
Sklo s pískováním umývejte celoplošně, a to i tehdy, pokud je znečištěná pouze malá část. Jakmile budete s čištěním u konce, skleněné dveře vždy otřete do sucha.