Máte zanesené litinové hořáky a mřížky? Poradíme, jak je mít zase jako nové
Každému se čas od času stane, že mu při smažení vystříkne horký olej na litinovou mřížku či hořák. A vy pak místo toho, abyste po náročném vaření odpočívali, drhnete hořáky pískem, stříkáte na ně prostředek proti mastnotě, a nic. Špína a skvrny z litinových hořáků a mřížek se ani nehnou. Zkuste těchto pár vychytávek a mřížky budou zase jako nové.
Amoniaková lázeň
Bude vám k tomu stačit pouze amoniak a igelitový sáček. Vezměte si plastový uzavíratelný sáček a přidejte do něj 5 lžic amoniaku. Potom do něj vložte mřížku či hořák, uzavřete jej a nechte působit 12 hodin. Pak stačí jednoduše setřít hadříkem a máte hotovo. Při této práci ale použijte rukavice.
Myčka na nádobí
Zaschlou mastnotu může odstranit i myčka na nádobí. Přidejte litinu k nádobí a zapněte. Ideální je pustit myčku na vyšší stupeň. Vyzkoušejte přidat litinové mřížky do myčky ve chvíli, kdy se ji chystáte čistit. Chemikálie obsažené v čističích, si totiž poměrně snadno poradí s mastnotou.
Chlorový čistič
Do rozstřikovače si namíchejte jeden díl desinfekčního prostředku, jaru a vody. Mřížku nebo hořák touto směsí postříkejte a nechejte působit. Místo chlorového čističe můžete dát i ocet. Ale první varianta je mnohem účinnější.
Soda na všechno
Litinu vyčistíte za pomoci jemného kartáčku a pasty z jedlé sody. Závěrem dosucha vytřete čistým hadříkem. Soda se dá v domácnosti využít i na mnoho dalších způsobů. O tomto tématu jsme psali zde.
Čistič na gril
Pokud máte doma gril, určitě máte i nějaký prostředek na jeho čistění. Vyzkoušejte jej také na litinové mřížky. I gril totiž potřebuje někdy pořádně odmastit, proto i tyto prostředky bývají poměrně silné a účinné na mastnotu.